אביב ירושלים -פריחה תרבותית בירושלים


התנסות במיון שרידי הר הבית,ביקור בתערוכות "אשליות","שווים ושווים פחות" ו" צלילים" במגדל דוד הינן חוויות תיירותיות ייחודיות. פריחה תרבותית בירושלמית עכשווית באתרי הר הזיתים, מעבר מנדלבאום ,מגדל דוד ועוד.

ירושלים פנים רבות לה והפעם ארגנו לכן סיור אריכאולוגי-תרבותי, חוויה אמיתית של התנסות והשתתפות בתרבות של ירושלים ההיסטרית והעכשווית. לעת בוקר התחילו את הסיור בצעדה נעימה בגן הלאומי עמק צורים. העמק ממוקם למרגלות האוניברסיטה של הר הצופים כשמתחתיו הר הזיתים ומגיע עד לשביל ירושלים. פרוייקט עין צורים שהוקם בא לשמר את המקום כפי שהיה לפני 2000 שנה על מטעי הזית. בדרך הירידה איטית בפארק שנוקה מכל ערימות הפסולת, תנשמו ותשתכרו מהאויר ומנוף ההרי ירושלמי. בהגיעכן לאתר החשיפה תפגשו בערימות של עפר .אשר הובאו מנחל קדרון,לאחר שבשנת 1999 ערך הוואקף פעולות חפירה ובנייה בהר הבית והערימות פונו לנחל קדרון. בתוך ערימות אלו נמצאים אוצרות אריכאולוגיים לאומיים וכך נולד פרוייקט "חפירות שרידים מהר הבית". באוהל גדול תפגשו את תקוה לוין מנהלת פרוייקט "חשיפה שרידים מהר הבית". בהתלהבות היא מגייסת את המבקרים לאיסוף ערימות החול שהובאו מהר הבית, בדליים. שטיפה בצינורות מים וסינונן מעל מסננות רחבות. ההתנסות של נגיעה בחומרים של הר הבית ומיונם, הינה חוויה מרוממת נפש. לחשוב שהנה אני מוצאת מטבע שאשה יהודיה חסכה לקניית אוכל לילדיה לפני 200 שנה. אבל אם לא נפליג בדמיון עד כדי כך, מרתק לחשוף ולמיין את המוצגים בהדרכת הצוות ולפי טבלה משובצת שנבנתה באתר, המציינת את סוג החומרים והמימצאים לפי תקופות. בסיור שלנו מצאו גל איתן ואיתן אורטל צוות NRG מטבע ברונזה מתקופה הלגיון הרומי. הסיורים הינם חינם לתאום *6033 .


ואם חשקה נפשכן במדע ובאמנות סורו למוזיאון המדע ע"ש בלומפילד למדע.לתערוכה "אשליות מבלבלים את המוח". התערוכה נפתחה בפסח והינה תערוכה ראשונה בסדרת תערוכות בנושא המוח אשר יוצגו. בתערוכה תיוכחו לראות כמה העיניים ושאר החושים שלנו מבלבלים את המוח שלנו.כיצד צבע בהיר הוא בעצם כהה אם נציב צבע אחר על ידו, ארוך הופך קצר ועוד. התערוכה מתרכזת באשליות של תנועה ,דמויות ורקע, מבנים בלתי אפשריים. האשליה תמיד מפתיעה, מסקרנת ומהנה, והסברים לה מאפשרים חלון הצצה אל תהליכים והעקרונות שהתפתחו במהלך האבולוציה ועל פיהם פועל המוח. כחלק מהתערוכה ניפתחה במוזיאון חצר פרספקטיבה בו מוצגות אשליות תלת מימדיות כגון חדר איימס, שנבנה על עיקרון של עיוות הפרופורציה של החדר,הבנוי לא כקוביה, יוצר אשליה שהילדים בחדר גדולים מהוריהם ועוד. המיצגים פותחו על ידי מדענים מחקר המוח מאוניברסיטת ירושלים. ד"ר אורן שריקי; ד"ר אמיר בן-שלום. יעוץ מדעי - פרופ` פיטר הילמן 13:30-15:30- מרכז הקונגרסים הבינלאומי- בנייני האומה- מצגת + מצגת אירועי ה- 40 לאיחוד ירושלים. לפרטים מוזיאון המדע 026544888 לפעילות החברתיות שביניכן נכונה הפתעה במוזיאון על התפר – מוזיאון חברתי לאמנות עכשווית. המוזיאון ממוקם בבית תורג`מן ליד שער מנדלבאום ששמש לפני מלחמת ששת הימים המעבר בין ישראל לירדן. הנוף על המרפסת בקומה העליונה של המוזיאון מרהיב , העיר העתיקה מדבר יהודה, שכונת מאה שערים ועוד.במרפסת נערכות הרצאות בנושאים חברתיים ואמנותיים על כוס קפה. את המוזיאון מנהלת מירב מאור אשר עזבה קריירת הייטק לטובת האמנות וירושלים. אוצר התערוכה רפי אתגר. מטרת המוזיאון היא להציג את העולם באמצעות העדשה של המציאות באזורנו. התערוכה הנוכחית "שווים ושווים פחות" עוסקת בעבודה שעל גבול העבדות, בעידן של גלובלזיציה והגירה. העבודות המוצגות הן של אמנים מרחבי העולם, אשר באמצעותם פותחים את מעברי הגבול המנטאלי והתרבותי מתוך כוונה לשמש להם פה לאלו שעבודתם הפכה לעבדות. קשה לחזות בתמונת של סחר בנשים בתחנה מרכזי, עבודה במכרות בברזיל, בסרט על המשפחות והילדים של מגדלי הטבק בדרום אמריקה החולים מהדשנים שמספקים סוחרי הטבק עוד. המוזיאון הפיק קטלוג מרשים של התמונות והמיצגים . www.coexistence.art.museum טל 026281278 בארוחה חגיגית בבנייני האומה שחודשו והפכו לאולם קונגרסים המוביל של מדינת ישראל התבשרנו ע"י איתן זוננשיין כי חגיגות יום העצמאות השנה נפתחות בסימן חגיגות 40 לאיחוד ירושלים ולשנה הבאה מתוכננים מבול של אירועים תרבותיים בין לאומיים בירושלים ,מפורום סבן בהשתתפות הקלינטונים , ועידת דאבוס ,קונצרטים מהר הצופים הצגות ועוד .ועל כל אלו התעדכנו באתר עירית ירושלים.


לעת ערב סורו למגדל דוד- ל תערוכת צלילים ואמנות. בתערוכה "צלילים" שבמגדל דוד תוגבר הנוף האקוסטי של המצודה באמצעות עשרות כלים מוסיקליים ביניהם נבל, תוף, מצלתיים, קונטרבאס, אורגן, וכלי הקשה.הכלים המוזיקליים גדולי הממדים ויוצאי הדופן, שהוקמו ועוצבו במיוחד עבור התערוכה, משתלבים בחצר המצודה, בבורות המים, ובחרכי הירי של החומה, ונראים כחלק בלתי נפרד מהמקום. תצוגת הקבע של המוזיאון והמייצב הפיסולי "ארוחה" של נעמה אהרונסון,פתוחים לצפיה גם בשעות הפעילות של הצללים ומוסיפות עניין,במיחוד ה"ארוחה" שהינו מיצב של שולחן סעודה עם דמויות מפוסלות מנייר והכל בגודל טבעי. לאחר שתתענגו מצלילי הכלים המוסיקליים הצבעוניים והענקיים ומתערוכת האורות היפרדו מהמראות והצלילים עד לאטרקציות הבאות בירושלים לשנת 40. http://towerofdavid.org.il/heb/upload/.sounds/sound.html פרטים בתאתר רשות התיירות, www.jerusalem.muni.il
אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.