אומגה 3 נגד דכאון


המלה האחרונה בנושא אומגה3- שמורה לגילויים חדשניים בתחום הדיכאון.מסתבר כי לחומצות שומן אומגה3- השפעה מבורכת על דיכאון ועל תנודות במצבי-רוח.

ד"ר היבלן, מומחה בינלאומי מוביל בנושא אומגה3- ודיכאון, בדק ומצא כי ניתן לנבא את הפערים בין המדינות השונות על-פי כמות הדגים שהאוכלוסייה צורכת בכל מדינה. ביפן, למשל, בה כאמור צורכים כמויות גדולות של דגים, שיעור מקרי הדיכאון נמוך פי 10 לעומת ארה"ב. דיכאון הוא אחת ממחלות הנפש השכיחות ביותר והקטלניות ביותר בתקופתנו. המחלה נמצאת במגמת עלייה, וגם הגיל בו מופיעים סימניה הראשונים הולך ויורד. במחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד, על-ידי ד"ר אנדרו ל. סטול, מחבר הספר "התוכנית המהפכנית של אומגה 3", שתורגם לאחרונה לעברית, נבחנו 30 איש הסובלים ממאניה-דיפרסיה לא יציבה, שמחציתם קיבלו אומגה3- ומחציתם טיפול דמה. התוצאות היו מדהימות: חל שיפור דרמטי במצב של אלה שקיבלו אומגה3-, ונמצא כי ניתן לסייע במניעת התקפי המחלה. גם ישראל חלוצה בתחום זה, בעריכת מחקרי שטח, שבדקו את השפעת אומגה3- על דיכאון. באוניברסיטת בן-גוריון מוביל את המחקרים החדשניים ד"ר בוריס נמץ, מנהל מחלקה פסיכיאטרית ומנהל מרפאת דיכאון, מרצה לפסיכיאטריה באוניברסיטת בן-גוריון. לדבריו, עוד נכונו הפתעות רבות בתחום זה בהמשך, לבני כל הגילאים. "אומגה לייף" ודיכאון לידה חומצות שומן אומגה3- חיוניות להתפתחות העובר ולבריאותה הנפשית של האם. כל מלאי אומגה3- של העובר מגיע ממחזור הדם של האם וגורם להתדלדלות המלאי, שתחזור לרמה תקינה רק לאחר כשנה. ההשלכה הבוטה ביותר של המחסור על האם עלולה להיות דיכאון לאחר לידה. רמת אומגה3- יורדת במיוחד בתקופת ההריון האחרונה. ממחקר שנערך במדינת מרילנד, ארה"ב, נמצא קשר ישיר לכך: במדינות הצורכות כמות גדולה של דגים, כמו יפן, הונג קונג, שבדיה וצ`ילה, היה השיעור הנמוך ביותר של דיכאון לאחר לידה, לעומת מדינות כמו ברזיל, דרום אפריקה, גרמניה וסעודיה, בהן היה השיעור הגבוה ביותר. לפיכך, מומלץ להילחם בדיכאון לאחר לידה בתוספי תזונה של אומגה3- בעת ההריון ולאחריו. "אומגה לייף" ודיכאון בקרב ילדים ישנה חשיבות מיוחדת למציאת טיפול הולם בדיכאון בקרב ילדים (עד גיל 13), כיוון שעבורם אין טיפול תרופתי יעיל. צוות אוניברסיטת בן-גוריון זכה בפרס בנושא פעילותו בתחום זה ובמימון מחקר חיוני בקרב קבוצה זו באוכלוסייה. ד"ר בוריס נמץ מוסר, כי אם וכאשר יוכח כי הטיפול באומגה3- אכן יעיל כפי שסוברים - יהווה הדבר פתרון חיוני ופריצת-דרך לקבוצה פגיעה זו באוכלוסייה.


מחקרים חדשים מציגים את חשיבות נטילתם של תוספי מזון מסוג אומגה3- לסובלים מדיכאון וממצבי רוח קשים. במחקרים רבים כבר הוכח בשנים האחרונות חשיבות צריכתן של חומצות שומן אומגה3- לסובלים בעיקר ממחלות לב וכלי דם, לבעלי יתר לחץ דם ורמות גבוהות של שומנים בדם. אולם, המלה האחרונה בתחום המחקר הרפואי של אומגה3- היא מחקרים המחזקים את השפעתם החיובית במקרים של דיכאון לסוגיו, כולל דיכאון לאחר לידה, ובמקרים של לחץ נפשי, תנודות במצבי-רוח והפרעות קשב. נמצא כי חומצות שומן אומגה3- הן מרכיב מרכזי בקרום תאי המוח וחיוניות לתיפקוד תקין של מערכת העצבים. מחסור בהן עלול לגרום למחלות גופניות ונפשיות, וחידוש המלאי שלהן יביא לריפוי ולהקלה. רק צמחים מסוימים, כמו אצות ים ואצות מים מתוקים, מייצרים כמויות גדולות של חומצות שומן אומגה3-, המגיעות אלינו בעקיפין באמצעות דגים שצרכו אותם. במאה ה20- הוציאו בני-אדם בעולם המתועש את חומצות השומן אומגה3- ממזונותיהם כמעט לחלוטין, באמצעות הוצאת הדגים מתזונתם, ויש ראיות להשפעות השליליות של תהליך זה. לא בכדי נמצא, כי אצל האסקימוסים בגרינלנד, האוכלים בעיקר דגים, שיעור מחלות הלב נמוך מאוד. כך גם אצל תושבים בכפרי דייגים ביפן, שתזונתם עשירה בדגים. שאר האוכלוסיות צריכות להסתפק בצריכתם באמצעות תוספי מזון איכותיים ואמינים, כי קשה מאוד לקבל את כל כמות אומגה3- הנדרשת רק מאכילת דגים בכמויות גדולות. כמוסות "אומגה לייף" (Omega Life) הן מוצר חדש שהונח על המדפים בימים אלה, בכל בתי המרקחת, בתי הטבע והפארמים ברחבי הארץ, והוא חריג בעוצמתו הכפולה, בהכילו 69% אומגה3-, כלומר 690 מ"ג אומגה3- בכל כמוסה. הכמות המומלצת כיום לשימוש אנטי דיכאוני היא 2 גרמים ליום. כאשר הכמוסות מרוכזות יותר, מספר הכמוסות ביום קטן יותר. מומלץ לצרוך 3-1 כמוסות ליום עם הארוחה ולשמור במקרר לאחר הפתיחה. כמוסות "אומגה לייף" נקיות מכולסטרול, וכאמור מכילות את הכמות האופטימלית לשימוש. המוצר הוא מסדרת נוטרילייף, מיוצר מגרמניה ומיובא על-ידי חב` טעם טבע (1989) טיבולי בע"מ.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.