בדרך לפיצוח מנגנון סרטן השד הגרורתי


בכנס השנתי של האיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית שייפתח היום באילת תושק Tykerb התרופה החדשה לטיפול בסרטן שד גרורתי,אותה מכנה פרופ` טל זקס כ"נס רפואי".

במסיבת עתונאים לקראת הכנס של האיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית.הוצגה Tykerb כאבן דרך חדשה לטיפול בסרטן השד. בכנס הציגו נציגי האיגוד הישראלי מבתי חולים שונים את ממצאי המחקר בארץ ובעולם. פרופ` בלה קאופמן הכריזה כי כיום מתחוללת מהפכת תרופות ביולוגית ממוקדות המאריך את החיים לבעלות סרטן שד גרורתי. התרופה כיום מיועדת כקו שלישי לחולות אשר לא מגיבות לטיפולי הכימותרפיה והרצפטין . עדות מרגשת הביאה איילה גרוסמן אשר חלתה בסרטן השד לפני 16 שנה. כאשר חזרה אליה המחלת בשנת 2003 בדקה באינטרנט ונסעה ליוסטון בארה"ב לטיפול בתרופה הנסיונית. משנכנס הניסוי לארץ לפני שנה המשיכה בארץ.


על התרופה ותוצאות המחקר. מחקר חדש, שפורסם בגיליון האחרון של כתב העת המדעי היוקרתי New England Journal of Medicine, מדווח על תוצאות יוצאות דופן המהוות אבן דרך בטיפול בחולות עם סרטן שד גרורתי מתקדם באמצעות תרופה חדשה בשם Tykerb. המחקר נערך על ידי צוות חוקרים בינלאומי במספר מרכזים רפואיים ברחבי העולם. את המחקר בארץ הובילה ד"ר בלה קאופמן, מנהלת יחידת סרטן השד במרכז לחקר הסרטן, המרכז הרפואי "שיבא", תל השומר. במחקר השתתפו 324 נשים מכל רחבי העולם וגם מישראל, החולות בסרטן שד מתקדם או סרטן שד גרורתי, בעלות קולטני ErbB2 המבטאים את התאמת הטיפול למחלה. נשים אלו היו במצב מתקדם של המחלה, ולאחר כשלון הטיפול בתרופות אחרות. ד"ר בלה קאופמן, מנהלת יחידת אונקולוגיית השד, המרכז לחקר הסרטן ב"שיבא", מדווחת, כי "במחקר נבדקו שתי זרועות טיפול, מתן שילוב של Tykerb ו- Xeloda מול Xeloda בלבד. במהלך המחקר מצאנו שהטיפול המשולב הכפיל פי 2 את משך הזמן במסגרתו נעצרה התקדמות המחלה". Tykerbהיא תרופה חדשה, ממוקדת מטרה, של חברת גלקסו סמית קליין, (GSK) אשר ניתנת ללקיחה בבליעה ואינה מצריכה אשפוז או עירוי וניתנת לחולות צעירות ומבוגרות, ללא קשר לגיל המעבר. מנגנון התרופה מבוסס על תהליך עיכוב פעילות ייחודי של הקולטנים ErbB1 ו- ErbB2 הנמצאים בסוגים שונים של גידולים סרטניים. מנגנון התרופה מעכב את תהליך שגשוג התא הסרטני ובכך מונע את התפתחותו הפולשנית והיווצרותן של גרורות בשאר אזורי הגוף לרבות גרורות במוח. בכך מסייעת התרופה לשיפור ההישרדות מסרטן השד. התרופה נמצאת בתהליך אישור מואץ במינהל המזון והתרופות של ארצות הברית, ה - FDA וכן בסוכנות התרופות האירופית, ה - EMEA. בישראל תוגש התרופה לרישום במשרד הבריאות, לאחר קבלת האישורים בחו"ל בהתאם להערכות כבר בחודש אפריל תאושר התרופה. בכל מקרה הנשים בארץ שהשתתפו בתכנית יזכו לקבלת המשך קבלת התרופה ללא תשלום גם אם היא לא תיכלל בסל התרופות.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.