דחף לאכול- סיבות והתמודדות


אנו חיים בעולם בו המזון זמין, עלותו נמוכה וטעמו רב גוני. העובדות הללו יוצרות פתח לצריכת מזון מוגזמת. בשנים האחרונות עלה בהדרגה מספר האנשים הסובלים מהפרעות אכילה, התמותה ממחלות לב, ריאות וכלי דם עלתה כתוצאה מאכילה לקויה. מה צריך לדעת על הדחפים ואיך לשלוט בהם

כל הנתונים הללו רלוונטיים בעיקר לגבי העולם המערבי למרות שניכר שינוי במודעות למזון בריא. בתרבויות המזרח ותרבויות עם מחסור כלכלי חריג, התופעה הזו כמעט לא קיימת. האם אדם משלם מחיר כבד מדי על שפע כלכלי? למה אנו אוכלים יותר ממה שנחוץ לתיפקוד תקין של הגוף? מה הגורם הסיבתי? במקביל להתפתחות מהירה של מדע וטכנולוגיה, הלחץ והמתח בחיינו גבר, קצב החיים הואץ והתחרתיות קבעה שיאים חדשים. אדם הנמצא במתח מחפש דרך לפרוק אותו והמזון מציע לו אפשרויות רבות ומגוונות. דרך נכונה להתמודד עם מתחים היא לפתור סיבות-תוך התמקדות בבעיה עצמה. במקום זה אנו בוחרים בדרך הקלה. דרך של בריחה, הדחקה, יצירת הרגלים כפייתיים כמו אכילת יתר, עישון, הימורים וכו`. דרך זו דורשת מאתנו מאמץ נפשי מינימלי ואף מביאה מעיין סיפוק רגעי.


בחלק מהמקרים, מלכתחילה הסיבה לאכילה מוגזמת נובעת ממשקעים עמוקים ומודחקים שלא טופלו כראוי. עם הזמן בעיה ראשונית נשכחת, אך הרגל כפייתי נשאר. יש להבדיל בין אכילה אימפולסיבית (מתוך דחף) ובין בולמיה שהיא סימפטום של מחלת נפש חריפה. בולמיה דורשת טיפול פסיכיאטרי ומעקב צמוד. חלק מאנשים הסובלים מדחפים בלתי נשלטים לאכילה אינם שמנים, אך עצם הדחפים הללו גורמים להם רגשי אשם וסבל נפשי. כמו כן, מספר יחסית קטן של אנשים שמנים נהנים גם מ"תאבון בריא" (גם מהמראה שלהם) ולא שואפים לרדת במשקל. אז איך יורדים במשקל? ניתן לטפל בבעיה בעזרת קבוצות תמיכה, טיפול פסיכולוגי וטיפול בהיפנוזה.


להלן מספר המלצות שאמורות לעזור לרדת במשקל ללא עזרה מקצועית. נסו אותן! 1. שאלו את עצמכם האם באמת אתם רוצים להרזות. אם כן-תגדירו את המשקל הרצוי בקילוגרמים. 2. עשו הסכם בינכם ובין עצמכם וקבעו תאריך מדויק להגעה למשקל הנ"ל. קיראו ליום הזה יום הניצחון, יום הגשמה עצמית, יום ההתעלות. 3.בכל פעם שעולה במוחכם מחשבה על האוכל, עשו X על הדף וספרו סך הX–ים בסוף היום. 4. בכל פעם שהכנסתם מזון כלשהו לפה (כולל פירות, טוגנים,נס קפה, כל שתיה למעט מים), עשו Y על הדף וספרו סך ה"Y-ים" בסוף היום. 5.הורידו תדירות הנישנוש לחצי בשבוע הראשון ולרבע בשבוע שאחריו. במקום לנשנש, לעסו מסטיק, פצחו גרעינים, כרסמו קיסמי שיניים ובצעו כל פעולה אחרת שקשורה להתעסקות (לא עם אוכל). 6.עשו רשימת סיבות למה כן לרזות. עשו רשימה נגדית-למה לא הצלחתם עד כה להגיע ליעד המבוקש. שימו מול כל סעיף ציון מאפס עד 10 לפי החשיבות ואיספו את סך הנקודות בעד ונגד. 7. אם ירדתם פעם במשקל היזכרו איך זה היה, היזכרו בתחושת הקלילות בגוף, של סיפוק מהמראה שלכם. אם הצלחתם פעם, גם הפעם תצליחו!


כללי ברזל: -הימנעו מאכילה אחרי שעה 20:00. -לכו לישון או לשכב רק אחרי שעברו שעתיים מאז הארוחה. -איכלו תמיד ארוחת בוקר, רצוי ללא ממתקים. אכילת ממתקים בבוקר מגבירה תיאבון למשך כל היום. -אכלו פירות כארוחה נפרדת או לפחות חצי שעה לפני ארוחה. הימנעו מאכילת פירות אחרי ארוחה. -הימנעו משתיית משקאות ממותקים ומוגזים בזמן ואחרי ארוחה. -בזמן האכילה הימנעו מצפיה בTV, מקריאה ושיחה חשובה ותתרכזו באכילה. -איכלו בישיבה ובתנוחה נוחה. 8.בזמן ארוחה תהיו מרוכזים באכילה ודמיינו את האוכל מתעכל ומתקדם במערכת העיכול בחופשיות. 9. הגבילו את עצמכם באוכל (בתיאום עם תזונאית) במשך שבועיים-שלושה ולאחר מכן במשך יום שלם תאכלו מה שאתם אוהבים ללא הגבלה. קיראו לימים הללו ימי זלילה. ימי הזלילה יעזרו לכם לעמוד במשמעת בתקופה שבינהם. 10.לפני שאתם מכניסים לפה ממתק ספרו עד 30 בקצב איטי ושאלו את עצמכם האם תוכלו להתאפק עד מחר. למחרת עשו את אותו הדבר וכך עד ליום הזלילה.


11.המעיטו לחשוב על האוכל, חישבו על עבודה, חברים, משפחה. חשבו על יצירת דברים חדשים. 12.דמיינו את עצמכם רזים בלבוש סקסי וחזרו על הדימוי הזה לפחות 4 פעמים ביום. 13.עשו חשבון של עלות המזון ליום, לשבוע, לחודש, לשנה, ל5- שנים, 25 שנה. אם תורידו את השקעתכם במזון פי 2 ישתחרר לכם סכום נכבד לבילויים, לתכניות חיסכון, לחופשה, לנסיעות. 14.עשו קניות מזון במכולת, בשוק או בחנויות קטנות. התרחקו מסופרמרקטים. 15.עשו קניות מזון למספר ימים בלבד, השאירו את המקפיא במקרר ריק. כך לא תצטרכו לעמוד בפיתוי של זלילה למעט ימי הזילה, כמובן. לפני יום הזלילה קנו אוכל בשפע אך ליום אחד בלבד. 16.איכלו בעבודה את האוכל שהבאתם מהבית. חפשו חברה מתאימה לארוחה. הימנעו מאכילה במקומות ציבוריים. 17.עשו כושר-רוצו, שחו,התעלמו,ציעדו. 18.בכל ארוחה גדולה אכלו סלט ירקות ו\או עלים ירוקים. זה מגביר את נפח המזון וגורם לתחושת שובע להופיע מוקדם. כך תורידו בכמות של אוכל מבושל. 19.איכלו יותר פעמים ביום אך בכמויות קטנות מהרגיל. 20.ברגע ששבעתם הפסיקו לאכול. שימרו את האוכל שנשאר בצלחת או וותרו עליו. כך תחסכו מעצמכם משקל עודף והפרעות בעיכול כמו גזים, אי נוחות, כאב בטן.


21.הימנעו מאכילת בשר עם פסטה, אורז לבן ומזונות עשירים בפחממות. איכלו ירקות מבושלים או קטניות כתוספת. 22.אכלו לא יותר מפעם ביום את אותו המזון. לדוגמא, אם בבוקר אכלתם יוגורט, הימנעו ממוצרי חלב באותו היום. 23.המעיטו שתיית נס קפה (עם חלב) ככל האפשר. שתית קפה גורמת להשמנה ולהתמכרות. 24.השתדלו לאכול סוגי מזון שונים מדי יום. 25.החליפו לחם מקמח לבן לקמח מלא. השני משביע יותר ומסייע לפעולת מעיים תקינה. 26.גוונו את ארוחת הבוקר שלכם. איכלו דייסות, ירקות, פירות, מעדנים, דגנים, אגוזים. 27.אכלו לפחות פעם ביום ארוחה חמה ביתית. 28.הורידו כמות ממתקים, דברי מאפה ופחממות ומזוקקים. 29.אם את/ה חש/ה בדחף אכילה מוגזם, חשבו על משהו נעים ומשמח. 30.הימנעו מאכילת ממתקים לפני ואחרי ארוחה, איכלו אותם כארוחה נפרדת. 31.הימנעו מאכילה בין ארוחות. מומלץ להגיע לכל ארוחה רעבים ולא לפני. 32.עשו הרפיה בכל פעם שתחושו דחף לאכול.


ד"ר ליאנה סופר היא רופאה כללית, מוסמכת להדרכה בהיפנוזה ומייסדת מרכז "אור הנפש". ניתן לרכוש במרכז קלטות שמע להרפיה, רגיעה ושחרור מתחים. מומלץ להאזין לקלטת במקום שקט ונוח. לפרטים 9339026-03 267073-053 Liana_a@surfree.net.il נשמח לקבל את תגובותיכם info@wol.co.il


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.