דליה איציק וזבולון אורלב לכנסת מדעית


ביום רביעי 21/6 חנכה ועדת המדע בכנסת את משכנה החדש,בהשתתפות ח"כ זבולון אורלב,יו"ר הועדה,ויו"ר הכנסת דליה איציק,שהכריזה כי בכונתה להפוך את הכנסת לכנסת מדעית. בועדה נסקרו פרוייקטים של ממשל זמין ומרכבה ,הצורך באיגום משאבים.וצמצום הפער דיגיטלי לחרדים, ערבים ונשים.

לרגל יום חברת המידע הבינלאומי נתכנסה ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת בראשות ח"כ זבולון אורלב,דליה איציק, יושבת ראש הכנסת והמנכ"ל החדש, אבי בלשניקוב. לאחר הרמת כוסית, הכריזה דליה איציק "אם הוועדה תדע להביא את דברה לכמה שיותר ח"כים ואזרחים, נושא הטכנולוגיה יעלה על סדר היום הציבורי וגם של הממשלה".ובכוונתה להפוך את הכנסת לכנסת מדעית. היא קראה לח"כ אורלב ולנוכחים להעלות רעיונות לכנסים, ביקורים ומיזמים, אשר יהפכו את הנושא המדע והטכנולוגיה בישראל לדבר החשוב ביותר.


איציק כהן, סגן בכיר לחשב הכללי, יושב ראש הוועדה הלאומית לטכנולוגיית המידע, סקר את המצב של חברת המידע בישראל ואת התרומה של ממשל זמין ומרכבה ליעילות עבודת משרדי הממשלה, העלאת השרות לאזרחים הכל בקליק תחת גג אחד. כמו כן ציין את התרומה של ממשל זמין להסברת ישראל אשר הפך לענף יצוא ומוקד הסברה ישראלי בעולם כולל חילופי משלחות והקמת ב"ס בינלאומי לממשל זמין . בהמשך ציין איציק כהן את ריבוי העמותות הפועלות לצמצם את הפער הדיגיטלי, היוצרות כפילויות וחוסר יעילות וקרא ל"איגום משאבים" בועז דולב, מנהל פרויקט ממשל זמין, קרא לקידום משלוח מסמכים רשומים בדואר אלקטרוני .וציין שמספר משרדי ממשלה ערוכים לכך אך למרות מוכנותתם, משלוח אלקטרוני מתעכב בשל גורמים ממשלתיים ופוליטיים.


יו"ר הועדה ח"כ זבולון אורלב ציין כי חלק גדול מהמגעים של הציבור עם הממשלה נעשה דרך רשויות מקומיות ולכן יש לדאוג שחלק גדול מהכספים שהממשלה מזרימה לרשויות יוקצה לתחום של תיקשוב למתן שירותים לציבור, חינוך ועוד. אילן מאור, נציג משרד החוץ בוועדה וגם בטוניס ציין את התרומה של משלחת טוניס להסברה כולל חילופי משלחות .בדעת משרד החוץ להמשיך למנף את ההצלחה של ישראל בתחום של ממשל זמין. נושא הפער הדיגיטאלי הועלה לפי סקטורים : חרדים , ערבים ולבסוף נשים. הרשל קליין, רכז ארצי להכשרה מקצועית, ג`וינט ישראל, ציין כי במסגרת פרוייקט "פרנסה בכבוד` יוקמו ששה מרכזי תעסוקה למגזר החרדי – בירושלים, בני ברק, אשדוד, מודיעין עילית, ביתר עילית ואלעד. על מנת שאנשי המגזר החרדי, אשר מרביתם אינם מחוברים לאינטרנט יוכלו להינות משירותי מימשל זמין ,יוקמו קיוסקי-מידע בריכוזי מגורים חרדיים. חאתם חסון, מנהל פרויקט להב"ה בשפרעם, ציין כי אחוז החדירה של האינטרנט במגזר הערבי עומד על 8.5% בלבד, ונמוך בהרבה משיעור החדירה במגזר היהודי המגיע ל- 40%. פרוייקט להב"ה בשפרעם הביא, לטענתו, לעלייה בשימוש במחשבים מ-15% ל-30%. לסיום העליתי את בעיית הפער הדיגיטאלי לנשים. בעיקר בכך שמרבית תקציב המו"פ של המדען הראשי, המסתכם ב- 1.2 מיליארד שקל*, ותקציב החממות הטכנולגיות של התמ"ת המסתכם ב 130 מיליון דולר, אינם מופנים לנשים .למשל מתוך 24 חממות טכנולוגיות רק 2 בבעלות נשים. לפיכך בקשתי להקצות אחוז קבוע מתקציב המו"פ לפרוייקטים לקידום נשים לטכנולוגיה. לשם כך הנני מציעה תכנית "פרה-חממה טכנולוגית לנשים". ח"כ זבולון אורלב ביקש כי נעביר אליו את תכנית הפרה-חממות הטכנולוגיות לנשים ויבדוק אפשרויות יישומה.


בישיבה השתתפו חברי משלחת משרד האוצר והחוץ לתוניס,נציגי איל"א איגוד האינטרנט, עירית ת"א,נש"ר, גרטנר, תפו"ח ועוד *מבוסס על נתוני התאחדות התעשיינים. ** מבוסס על נתוני משרד התמ"ת מח` חממות טכנולוגיות.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.