הבית החכם והמתחשב


לאט לאט מתחילות ההבטחות של ספרי המדע הבדיוני של שנות השישים להתגשם. אף שעדיין אין רובוטים שיגישו לנו קפה, הפך הבית עצמו למעין רובוט מתוחכם המקיף אותנו ומנסה לנחש ולבצע את רצוננו.

אם לא מזמן התפעלנו מן השלט הרחוק שאפשר לנו לשלוט מן הכורסא הנוחה בסלון על הטלוויזיה, מערכת הסטריאו והמזגן (ובה בעת הוכרזה גם מלחמת השליטה בשלט), הרי שכיום ניתן כבר לפקד כמעט על כל המערכות החשמליות של הבית. אם על ידי מערכת פיקוד ובקרה בצורת יחידת מפסקים קבועה בקיר, שלט-רחוק, מסכי נגיעה, תכנות מראש, או אפילו הפעלה דרך הטלפון סלולרי. הדמיון והצורך הם הגבול. השאר שאלה של מחיר… לחיצת כפתור אחת במערכת כזו יכולה להפעיל מגוון תרחישים שבהם מופעלים כמה מעגלים חשמליים. תרחיש 'לילי' אפשרי יכלול למשל כיבוי כל התאורה בבית, הגפת התריסים וכיבוי המזגנים. תרחיש 'בוקר' יכול להיות הפעלה של הרדיו בשעה מסוימת תוך שהאורות נדלקים בחדר השינה בהדרגה. אחת החברות הרציניות בתחום זה של מערכות פיקוד ובקרה מרכזית, היא חברת 'גלובל קוואליטי' הישראלית, המתקינה בארץ את מערכות ה- Home Works של חברת Lutron. אותן מערכות שהותקנו בביתו החכם של ביל גייטס. מחירה של מערכת כזו, המיועדת לחלל בודד מתחיל בכ- 3000 ש"ח, ויכול להגיע ל 40000 למערכת השולטת על כל מערכות הבית. מגוון המנגנונים שעליהם ניתן לשלוט גדל כל הזמן, וכולל כעת כמעט כל מה שמחובר לחשמל: * תריסים חשמליים – ניתן להגדיר את כמות התריסים שעליהם ישלוט כל מפסק או שלט, כמה שלבים ינועו בכל נגיעה. המערכת יכולה לסגור תריסים שנמצאים מול השמש בשעות אחר הצהריים או הבוקר ולפתוח אותם לאחר מכן. * מערכות מיגון הבית – ניתן להפעיל ולנתק מרחוק או מראש את מערכות המיגון של הבית, לתכנת את המערכת כך שאורות הבית יהבהבו כשמתקבלת התרעה מן האזעקה או גלאי העשן. כאשר יוצאים לחופשה, ניתן להורות למערכת להפעיל את התאורה באופן שיראה כאילו יש אנשים בבית. * תאורה– ניתן להדליק, לכבות ולעמעם את אורות הבית לפי הצורך או לפי תכנות מראש. אפשר לקבוע שאורות מסוימים ידלקו כאשר השמש שוקעת. אפשר אפילו לתכנת 'שביל' שיואר בלילה, לשירותים או למטבח. ניתן גם לקבוע את רמת התאורה לפי 'אירועים', כמו – ארוחה, קריאה, אירוח וכו'.


* הקולנוע הביתי – חברת 'טופ אודיו' למשל, מציעה ממערכות קולנוע ביתיות ועד לחדרי הקרנה יעודיים הכוללים אפילו את מכונת הפופקורן. המגוון גדול וניתן לבחור את סוג, כמות, ועיצוב הרמקולים, (עם אפשרות של רמקולים מובנים בתוך הקיר), רסיבר, המשמש כמוח של המערכת ומפענח את הצליל, טלוויזיה או מקרן, ו- DVD. המחירים נעים בין 2000 דולר לכמעט 60000 דולר למערכות המשוכללות. * מיזוג מרכזי – ניתן לקבוע מתי יופעל המיזוג, באיזה חדר ובאיזו עוצמה. * חימום רצפה – היתרונות של צורת חימום זו, שעדיין אינה נפוצה בארץ, הם בהפצת חום נעים ואחיד בכל הבית, כל היום, עם יכולת שליטה על הטמפרטורה והפעלה בכל חדר בנפרד. הפעולה היא שקטה, נקיה ונטולת ריחות. המערכת אינה דורשת תחזוקה והיא נסתרת מהעין ובטוחה. גם את המערכת הזו ניתן להפעיל בתכנות מראש או על ידי יחידת הפיקוד המרכזית. * דוד חשמל – גם הוא מחובר לחשמל, לא? מה יותר נעים מלהגיע הביתה ביום חורף קר לאמבטיה חמה? * השקיה ותאורת גינה – התאורה יכולה להיות מופעלת לפי כמות האור בחוץ או לפי תכנות מראש. ההשקיה הממוחשבת בודקת את מצב הלחות באדמה ומופעלת לפי הצורך. ואחרי שהתקנו לנו את כל המערכות החכמות האלה, נותר לנו רק להתרווח בכורסא, לשים רגל על רגל, ו…. רגע! איפה השלט? מי לקח את השלט שלי??? אתם מוזמנים לפורום עיצוב פנים: http://www.wol.co.il/forums/forum.asp?forumCode=68


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.