התקפי לב לנשים


האם שמעתן על "התקפי לב נשיים" כן`יש לנשים התקפי לב אך 77% מהציבור לא יודע, ישנם גם הבדלים בסימנים של התקפי לב בין גברים ונשים,ופיתוח CARDIORמכשיר למעקב מרחוק אחרי הפרעות קצב. www.shahal.co.il .

30,000 התקפי לב מתרחשים בישראל כל שנה (כ-80 מקרים מדי יום!) – מתוכם 4,200 הם אירועים קטלניים וממיתים. רק 2% מהציבור בישראל שיערו שמספר ההתקפים השנתי בארץ גדול מ-15,000. באופן כללי מתברר כי רוב הציבור בישראל לא מקפיד על אורח חיים בריא ואינו מודע לגורמי הסיכון להתקפי לב ולהבדל הדרמטי בין התקפי לב גבריים לנשיים. כך עולה מסקר שערכה קבוצת שילוב – Millward Brown עבור חברת שחל טלרפואה. האמת היא שהתפלגות מחלות לב בין המינים היא %80 בקרב גברים ו% 20 בקרב נשים. אך המגמה היא של עליה בהתקפי לב אצל נשים. על פי הסקר, 47% מהנשאלים סבורים שאין הבדל בין נשים לגברים בהתקפי לב, 30% אינם יודעים אם ישנם הבדלים כאלו ועוד 12% יודעים שיש הבדלים בין גברים לנשים, אך הם אינם יודעים מהם. ההבדלים מתבטאים בכך שגברים מרגישים יותר לחץ בחזה (1%) ואילו נשים חשות יותר בכאבי בטן (1%); גברים חשים סימפטומים עזים יותר ואצל נשים הסימפטומים סמויים יותר (3%); נשים פחות שמות לב לסימפטומים (1%) ואצל גברים יש יותר כאבים ביד שמאל (1%). הרופאה הראשית של שחל טלרפואה, ד"ר מיכל גולובנר, מציינת כי "פעמים רבות, התקפי לב אצל נשים באים לידי ביטוי קליני שונה מאשר אצל גברים: בעוד שאצל זכרים תסמינים אופייניים כוללים לחץ עז בחזה, קוצר נשימה וכאבים בגב העליון, בלסת או בידיים, אצל נשים תסמינים אופייניים עשויים לכלול הקאות וכאבי בטן עזים דווקא, ותחושות סמויות יותר". לדבריה,זו אחת הסיבות שנשים נפטרות יותר מגברים מהתקפי לב: "כאשר גבר חש בכאבים בחזה, אשתו ממהרת להבהיל אותו לחדר מיון", היא אומרת, "ואילו כאשר אישה מרגישה תחושה כללית רעה מאוד המלווה בהקאות וכאבי בטן, בעלה עלול לומר לה שהיא סתם היסטרית". הזיהוי המאוחר של התסמינים, מוסיפה הרופאה, יכול להיות ההבדל בין חיים למוות במקרה של התקף לב.


CARDIOR והפרעות קצב. ******************** מתברר גם כי %5 אחוז מהישראלים סובלים מהפרעות קצב. חלקן של הפרעות הקצב עלולות להיות מסוכנות ואף קטלניות מכיון שהן עלולות לגרום לאירוע מוחי, דום לב, ומוות פתאומי. אבחון מהיר של הפרעות הקצב ובחירת הטיפול הינם בעלות ערך רפואי רב ומציל חיים. בכנס הקרדיולוגים שנערך לפני חודש מסר פרופ` מיכאל גליקסון מנהל היחידה לאלקטרופידיולוגיה במרכז הרופאים שיבא ,"כאשר מדובר בהפרעות קצב המתרחשות לעתים רחוקות ובאופן בלתי צפוי יהיה קשה מאד לאבחן אותן בעזרת מכשירי הולטר, שהם הכלי הנפוץ כיום, ולכן מכשיר CARDIOR החדש, שפתחה חב` שחל ,יאפשר איתור מהיר יותר של הפרעות קצב והטכנולוגיה הסלולראית מוסיפה לו אמינות ומהירות באבחון". כאשר שמעתי את ההרצאות במסיבת העתונאים שנערכה בכנס ,לפני חודש, לא שיערתי שאצטרך בזמן הקרוב להשתמש בשירותי שח"ל . לפני השבוע עברה אמי ארוע של פרפור לב חזק עם דופק גבוה ולחץ דם נמוך והמזל היה שהיינו במקרה בבדיקות תפקודי ריאה בבית חולים מאיר ,ומיד הופננו לחדר מיון לקבלת הטיפול המתאים. עם צאת אמי מבית חולים התקשרתי מיד לשח"ל ותוך שעה הופיעה דינה נציגת מכירות. בסבלנות רבה ובמקצועיות העבירה לנו מצגת של שכיחות התקפי לב והחשיבות הקריטית של טיפול בזמן ע"י רופא או בניידות טיפול נמרץ. מתברר כי ניתן להתייעץ 24\7 ישירות עם רופא ואחות. ופלאי הטכנולגיה שידור אקג דרך הטלפון והסלולר. לאחרונה אף פתחה שח"ל מכשיר המשדר הפרעות קצב לב גם הוא דרך הטלפון והסלולר. המכשירים ידידותיים ונוחים להפעלה. וכבר בעת הרישום למינוי שח"ל שידרתי את האקג של אמי כאשר מהצד השני ענתה לי רופאה שהסבירה לי , שאלה שאלות. והעיקר השקיטה אותי שהתוצאות בסדר ואף הסבירה לי מהו טווח הנתונים לגבי הדופק,לחץ דם ועוד. כך שסוף השבוע עבר עלינו בשקט ללא חרדות כי יכולנו לשדר ובעיקר לשאל שאלות את הרופא והאחיות , ללא המתנות וקביעת תורים ובמיוחד בשבת כאשר המרפאות סגורות.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.