יום הולדת שמח גבירותי הנשיאות


"יום אשה שמח גבירותי הנשיאות" מתי ישירו לנו הגברים את השיר שמרלין מונרו שרה לנשיא קנדי? חגיגות יום האשה נחוגו השנה בצל סוף שבוע של רצח ואלימות נשים בידי בני זוגם,בעיות פרנסה והפרשי שכר גדלים בין נשים לגברים .למרות זאת יש לחגוג ולציין הישגי נשים ולנצל חגיגות אלו לציוד נשים בכלים,מידע ושינויי תודעתי-תפיסתי שהכל תלוי גם בהן.אנסטסיה מיכאלי במשכן הבמה חולון.צילום:נטלי דרימר.

יום האשה בא במטרה לציין את הישגי הנשים בארץ ובעולם ,והזדמנות ליצור שינוי בנורמות החברתיות כלפי נשים ולהציע אג`נדה חדשה ותחומים חדשים להכללת נשים לקראת שיוויון.בדרך אשר תתרום לנשים לחברה, לכלכלה למדע ולמשפחה. חשוב לזכור שמטרת חגיגת יום האשה הבינלאומי אינה אסיפת נשים על כוס קפה עוגה ותצוגת אפנה , הרי זהו בדיוק האנטי תיזה של מהות יום האשה. ע"י חגיגות אלו מנציחים ארגוני הנשים את סטריאוטיפ של הנשים היפות ומשועממות. וע"י גיוס נשים להרצאות ולפעולות הדרכה בהתנדבות ,מנציחות את העדר הערכת שעת עבודה של נשים. אני תומכת בחלק מדבריה של אריאנה מלמד בכתבתה" יום אשה שמח אחותי". http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1743188,FF.html ,שאין לה כח ליום האישה אשר הפך למינוף מבצעי מוצרי קוסמטיקה וספא לנשים,אלא שמסקנתי הפוכה בואו ניצור סדר יום אחר לנשים. המסקנה מכך היא ליצור רשתות של נשים באינטרנט ומחוץ לאיטנרנט,ולקרב נשים לצלחת המידע והמשרות , לרשתות של המנהיגות,וללכד את הכח הצרכני והפוליטי. לחברי ולחברות הכנסת המכובדות נודיע להן שאנו כח אלקטוראלי וכך גם ליצרנים ולמשווקים.


בעבודתי למעל מ25 שנים עבודה במוסדות ובחברות הייטק שם ראיתי ופגשתי את תקרת הזכוכית אפילו במקומות ממוסדים המנוהלים ע"י ועד חזק ותקנון קידום עם פז"ם,השכלה ורקע מקצועי,נשים לא מקודמות! בתור דוגמה ניקח את התעשיה האוירית עם 12 סמנכלים ו-10 מנהלי מפעלים ולאחר למעל מ-50 שנה כיהנה בתפקידים אלו רק אישה אחת הרצלה רון יועצת משפטית. ואשה נוספת כנהלת מרכז המחשבים. מאידך יום האשה לא צריך להיות בגדר כותל הדמעות של נשים ולהציג רק את האלימות כלפי נשים, עוני וסחר נשים אלא לציין את ההתקדמות שעשו הנשים בארץ ובעולם ותכנון השלבים הבאים. לכן השנה שמחנו לראות בארץ שינוי והסבת חגיגות יום האישה ליצירה כגון ארוע "ראש אישה" שאורגן ע"י מועצת הנשים חולון,ויריד התעסוקה ויזמות בעזריאלי המאורגן ע"י רות סופר ומיכל בן ישראל מועצת הנשים בתל-אביב.בו נציג "ערכה דיגיטאלית " לאפקטיביות והישרדות בזירות היזמות והתעסוקה . לדעתנו חשוב שיצטרפו לתנועות לקידום נשים,נשים שעשו את זה. מכיון שהן נמצאות במוקדי כח והשפעה ויכולות לקדם נשים בפועל ע"י מינויים, הצעות חוק, ועצם הצטרפותן מהווה גורם לשינוי בנורמות. לצערינו חלק מנשים שיכלו לעשות זאת כגון ראש הממשלה ז"ל גולדה מאיר ואחרות בחרו להישאר בודדות בצמרת ורואות זאת כ"נמוך מכבודן" לעסוק באג`נדות נשיות. במקביל מן הראוי לגייס גברים "צדיקים",דמויות מובילות המאמינים הלכה למעשה בשוויון ושילוב נשים.


"אשה בראש" בארוע "אישה בראש" נתבקשו 80 נשים מובילות להציג ראש אישה אשר יסמל את מצב הנשים היום בארץ.האוצרת מאירה אוהד ציינה כי ניתן להגיע למסרים איכותיים ולאמנות בעלת רמה גם ע"י אמנות מגוייסת, אשר באה מתוך אמת פנימית של כל יוצרת. עלינו לציין שמתוך 80 הראשים רק 3 עסקו באישה בנושאי טכנולוגיה. ו-GOLIVERIT,הראש שלנו (לילי פרס ואילנה כהן-פנר) היה אחד מהם. אגב במיצג המשותף שלנו עטפנו את הראש ברשת מתוך החשיבות שאנו רואות ברשת של נשים. המיצגים ימכרו במכירה פומבית ב-23 לחודש בגלרית SOHO דיזנגוף וכל הכספים יועברו לנפגעות תקיפה מינית. הגיוון ב"ראשי הנשים" למרות שכולן החלו מאותו ראש קלקר והגיעו לעולמות שונים מוכיח שאין גבול לדמיון. ולמקוריות. אהבנו את העבודות של שכנותינו אנסטסיה מיכאלי וורדינה כהן.אשר נשאו על ראשן את כל העולם. אנסטסיה מיכאלי מנחת תכנית "תענוגות החיים " המשודרת בערוצים 9 ו-10.הציגה ראש אשה בשם " Inside Out SPIRUTAL ".הרעיון אותו רצתה להעביר שהעולם הפנימי הרוחני מעוצב ע"י תמונות וסמלים והדמיות,והעולם החיצוני בצורת כדור הארץ ללא גבולות ומיצרים. הסמליות היא של אשה צעירה שיוצאת מחלל סגור אל המרחב מדגיש את רצון האישה לממש את עצמה. יחד עם זאת היא עדיין נשארת בתוך הספירה המגוננת ורק מתבוננת לעולם החיצוני.כאילו בוחנת את כוחה ומציבה מטרות אשר אותן תרצה להשיג. התקליט עם האורות מסמל מצבי הרוח של האשה.


קיצור ציוני דרך ביום האשה הבינלאומי ++++++++++++++++++++++++++++++++++++. 8 למרץ 1857 (כן, לפני 145 שנים) יצאו מאות נשים פועלות בניו יורק להפגין נגד תנאי ההעסקה המחפירים שלהן שכללו יום עבודה בן 12 שעות 1908 –הפגנות נשים סוציאליסטיות בארה"ב עבור זכויות הצבעה ותנאים כלכליים לנשים.(אגב בישאל אין עדיין שיווין נשים בתקנון של תנועת המושבים. ראו כתבה באתר. 1910 אומץ יום האשה הבינלאומי בארה"ב ע"י הפמיניסטיות והסוציאליסטיות בארה"ב וועידה הסוציאליסטית של נשים בקופנהגן,דנמרק. 1910- הרעיונות הפמניסטיים מקודמים בתנועות הסוציאליסטיות בגרמניה בראשות קלרה זלטקין. 1917 – הפגנות פועלות נרחבות בלנינגרד ברוסיה אשר הפגינו ושבתו למרות שנאסר עליהן ע"י המפלגה הקומינסטית. 1950-הכרה ע"י האו"ם ב-1995- נערכה בביגינג ועידה בינלאומי של נשים שכללה 1500 ארגוני נשים,מבין המשתתפות הבולטות הילארי קלינטון.דיוני הועידה ומסקנותיה זכו בהכרה ע"י האו"ם לדרישה לתמורה עבור כל עבודות נשים שלא בשכר .דהיינו קביעה כמה משעות עבודת נשים מבוצעות שלא בשכר ותפוקתן. ארצות כמו ספרד, טרינידד וטובאגו כללו כבר סעיף זה בחוקה. ואת השלב הבא אנו הנשים נקבע. אז יום הולדת שמח גבירותי הנשיאות.


לכתבתה של אריאנה מלמד http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1743188,FF.html


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.