ימי שלום וזית


מועצת הזית ואנשי הגליל מאחדיםיהודים,ערבים,דרוזים תומארץ ישראל ומהרשות הפלשתינאית לגידול זית ולהפקת שמן,ומוצרי יופי ושלום. www.galil.gov.il/zait

הפגישות עם מגדלי הזית ומשפחותיהם בגליל העבירו בראשי מחשבות על ימי שלום וזית. לא תמצאו שלווה גדולה מלשבת בבקתה חוות חנניה להתבונן בהר מירון ,בחורשות עצי הזית, ,עדרי פרות ולאינות מהשקט , המרחב האוויר הנקי ולחזור לרגע קל לימי קדם. חוות חנניה נמצאת למרגלות הר מירון בין בתי אבן ומטעי זית והפכה להיות משרד ופעילויות מועצת הזית. ד"ר אמין חסאן סלמאן ,מומחה בינלאומי לזית,פועל רבות לקידום ושדרוג הענף לא רק בקרב יהודים ,ערבים ,דרוזים תושבי ישראל אלא גם בקרב הפלשתינאים ,מתוך אמונה שבנוסף לפיתוח הכלכלי יש כאן גשר ליצירת קשרי מחקר, כלכלה ושלום. בסקירתו על מועצת הזית הדגיש אמין את הפעולות לפיתוח הענף ,מחקרים חקלאיים וטכנולוגיים, פעולות שיווק ופרסום מביניהם הפקת פסטיבל הזית. בנוסף אחראית המועצה על קביעת תווי האיכות. המועצה הוציאה תווי איכות אותם תמצאו על בקבוקי הזית כן ואחראית אכיפת חוק הגנת הצרכן . ישראל חברה בארגון העולמי של מגדלי הזיתים.בארץ קיימים 200 אלף דונם של זיתים וישראל מייצרת 7,000 טון בשנה תושבי ישאל צורכים רק 15,000 טון, כך שכל התוצרת המקומית נמכרת.. סך הייצור העולמי 2.5 מיליון טון שמן זית, כאשר היצרנית הגדולה היא ספרד חזונו השלום וזית של אמין סלמאן חסן עומד לקום בחוות חנניה עם הקמת מוזיאון למורשת הזית. המוזיאון יכלול מרכז הדרכה, כתות לימוד, חדרי טעימה, מעבדות, אולם הרצאות, ספרייה וגן ארכיאולוגי לתהליך הפקת שמן הזית מימי קדם ועד היום, שיגיעו מתרומות וממימון ממשלתי. המוזיאון יקרא על שם מייסון חסן, בתו של אמין, שנרצחה בפיגוע האוטובוס בצומת מירון ב-4 באוגוסט 2002. .( עלות הקמת המרכז – כ-5 מיליון דולר)


אחת המטרות והיתרונות של פסטיבל הזית הוא המיפגש הבלתי אמצעי עם תושבי הגליל מעדות שונות דרוזים , ערבים, צ`רקסים ועוד. ואכן בסיור העיתונאים המוקדם לקראת הפסטיבל נהינהו לא רק מהנוף יצאנו אלא בעיקר מהמיפגשים עם אנשי הגליל , תרבותם,התחברותם לאדמה ולגידול זיתים וגם כמובן ממאכלי הגליל מתובלים בשמן ובתבלינים.. בית הבד סבא חביב סבא חביב היה אחד ממיסדי כפר מג`אר בגליל העליון הסיפור עליו הוא סיפור של ילד יתום שמכר ארטיקים מחוץ לכפר וכשחזר החליט להפיק שמן, בתחילה החל ע"י הפקת שמן בתמורה לכל תושב אשר סיפק לו זיתים. ומשנת 1913 החל לגדל עצי זית בעצמו. בני משפחתו של סבא חביב בנו וכלתו איתאם ,נכדיו וכלותיו עובדים בחברה .לאחר הסבר על יתרונות השמן ואופן הפקת הטחינה,טיפים לכבישת זיתים פרשו שולחן ארוך עם סעודה גלילית-דרוזית עליה נצחה איתאם. בניה וכלותיה. הארוחה כללה עוף ממולא, כבש מבושל, טחול מבושל, סלטים ,אורז עם בשר טחון וצנוברים ועוד כהינה וכהינה..אני לא מתביישת להודות שאכלתי שלוש מנות טחול ממולא בבשר וצנוברים.בנוסף לערימת האורז עם הבשר הטחון, וגם הכבש המבושל היה עדין ולא שומני.כל התבשילים והסלטים טריים , אותנטייים וטעימים להפליא להערתי שחבל שאיתאם ומשפחת חביב לא פותחות במרכז מסעדה עם מאכלים דרוזיים-גליליים.השיבו שבקרוב יפתחו מסעדה בסמוך לבית הבד. התנחמתי ברכישות בחנות בית הבד טחינה אורגנית ,לבנה, דבש רימונים וחרובים חלבה, שמן זית .הכל נקי , טעים ובריאותי במחירים זולים בכ50%- מהמחירים בבתי טבע וברשתות. לבריאות ולאנרגיה ממולץ להתחיל היום בשתית כף שמן זית ולאחריה כף טחינה מעורבבת בדבש רימונים. בימי הפסטיבל ייערכו במקום למשפחות ולילדים להפקת שמן עם אבני הריחיים, כבישת זיתים ועוד. מבין הפעולות והאטרקציות המיוחדות של הפסטיבל נציין את היסור בעקבות נשים ערביות מלקטות סיור בין 6 שעות בעקבות נשים ערביות המלקטות זעאתר. לפרטים 054448291, לתחרויות הצילום, משחקי מטמון , בתי בד ומסעדות לתכנית המלאה של הפסטיבל www.galil.gov.il/gazit 1599506061 בדרך בחזרה ממפעל הקוסמטיקה איה נטורל, מעין כמונים, וממעליא` לא יכולתי של חשוב על פעולות "נסיכת" השמן שמתכנן אמין לקידום ופיתוח הרשות הפלשתינאית לבין פעולות ניתוח החשמל לרצועה. בגין הקסאמים.כפי שאמרנו היונה עוד לא חזרה עם עלה של זית. צילום: שבתאי טלר.


לכתבתה של דליה האקר http://www.wol.co.il/magazine/press.asp?categoryCode=139&id=5340


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.