יציאת מצרים הפרטית של לילך פנקס


לילך פנקס, מעצבת אמנית ופסלת, עדיין לא אמרה את המלה האחרונה. לאחרונה עברה לפסל בברונזה, ועם זה היא יוצאת לכבוש את העולם. עוד תשמעו עליה.

נסעתי לסטודיו בהוד השרון לפגוש את לילך פנקס, מעצבת ואמנית, לילך סטודנטית לתואר שני בקולנוע ופסלת שבאמתחתה תערוכות, מיצבים, פסלי חוצות, עבודות וידאו ארט, אתר משלה וספר שכתבה. אבל לילך עדיין לא אמרה את המלה האחרונה. לאחרונה עברה לפסל בברונזה, ועם זה היא יוצאת לכבוש את העולם. עוד תשמעו עליה.


מתי ואיך התחלת לעסוק באמנות? "האמנות היא חלק מהותי בהגדרה העצמית שלי. כשהייתי קטנה תמיד לקחתי איתי צבעים לשירותים כדי לצייר על הקירות בזמן שאני יושבת שם... החדר שלי היה מלא מבנים קטנים שעשיתי מקרטון, כל מיני חתיכות זבל שהדבקתי לחתיכות זבל אחרות וערימות של ציורים. במהלך הלימודים בבצלאל הבנתי שעיצוב גרפי זה מקצוע נחמד, אבל מה שאני באמת רוצה זה לעשות אמנות. לקח לי עוד כמה שנים להשתחרר מהמחויבות למקצוע ומהנורמה ש"מאמנות אי אפשר לחיות". כיום אני יוצרת וחיה מאמנות, מבלי להתפשר". אחרי הלימודים ותקופה של מסעות ברחבי העולם, הציגה לילך תערוכת צילום בפרו ומייצגים שונים בארץ, ביניהם: פיסול בגלריית החווה בחולון, וציור בגלריית המושבים בת"א. פסליה הוצגו בבית אריאלה ועבודות הבטון והוידיאו - במדרשה לאמנות בבית ברל. הכנת פסלי הבטון בידי לילך היתה עבודה קשה, בחומר ולבנים: משלב התכנון, ריתוך הברזל, ערבוב המלט, ועד הנחת הבטון וליטושו. התוצאה: סדרת פסלי חוצות מרשימה, של דמויות בגובה שבין שניים לשלושה מטר, שמיועדת להיות מוצבת באחת מערי השרון.


גן פסלים נוסף שתכננה לילך, בשיתוף פעולה עם הסופר דויד גרוסמן, עומד לקום בקרוב כחלק מפרויקט גני סיפור בחולון. "יש החלטה שאושרה כבר לפני שנתיים, להקים את הגן שיצרתי בהשראת הספר של דויד גרוסמן: "היה הייתם שני קופים". נפגשתי איתו והייתה לנו שיחה מאד מעניינת ובעקבות זאת הגשתי מתווה לגן הפסלים, עם שלושה פסלי חיות דמיוניות שאפשר לטפס עליהם ופסל נוסף דמוי קשת מעל בריכת מים קטנה, יש שם גם עקבות דינוזאור חפורים באדמה וגופי תאורה בצורת צמחים. סוג של עולם פנטזיה, שגרוסמן ואני רצינו ליצור כאלטרנטיבה אורבנית לילדים ולהורים שרוצים קצת הפוגה מהמציאות, וגירוי לדמיון ולחושים, בחינם ובלי לנסוע רחוק. בעניין פסלי הבטון הגדולים שהוצגו במדרשה, הצעתי אותם לעיריית ת"א, הרצליה והוד השרון, ולאוניברסיטה הפתוחה ברעננה. כולם הביעו עניין, אבל יש עוד הרבה בירוקרטיה". לילך מסכמת את הדרך הארוכה שעברה כיציאת מצרים הפרטית שלה, שהובילה אותה ליצור כיום פסלי ברונזה הנמכרים בארץ ובחו"ל. את מגוון יצירותיה של לילך פנקס ניתן לראות וגם לרכוש באתר: www.artcore.co.il יציאת מצרים הפרטית של לילך פנקס


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.