כנס רעננה ולמה אני לא המצאתי את גוגל


בכנס רעננה למדיניות הייטק לאומית הראשון נדונו נושאי עתיד תעשיית ההייטק ומערכות החינוך הנדרשות להכשרת כח האדם המתאים.זאת לאור התחרות ממדינות המזרח,המחסור בכ"א,ומגמת הירידה בהשקעות המדען הראשי וקרנות הון סיכון ישראליות.http://www.raanana.muni.il

כנס רעננה להייטק הראשון נערך במיתחם משכן אמנויות הבמה המפואר ברעננה, בהשתתפות ראש העיר נחום חופרי,בכירי תעשייתה ההייטק, מספר מנהלי קרנות הון סיכון,המדען הראשי,שרת החינוך יולי תמיר, ראש הממשלה לשעבר,בנימין נתניהו והנשיא המיועד שמעון פרס ועוד. מנהל הכנס ויוזם הרעיון,שלמה גרדמן,פתח בשאלה האם תעשיית ההייטק הישראלית תמשיך בעוד עשר שנים.לאור כמות הבוגרים,רמת הלימודים הנמוכה, התחרות מהמזרח, וירידה בהשקעות מו"פ ממשלתיות. ושל קרנות הון סיכון. לדבריו `השקעות עתק בהון סיכון ובהכשרת מהנדסים במזרח אסיה הופכות כבר כיום לאיום מהותי על תעשיית ההייטק ועל הכלכלה הישראלית :30% ממשקיעי ההון סיכון מתכוונים להשקיע במשק הסיני ו- 25% נוספים מיעדים כספם להודו. הדיונים התרכזו בדרכים לשיתוף פעולה בין תעשיית ההייטק לבין מערכות החינוך וקרנות הון ממשלתיים ופרטיים. שאלת העדפת השקעות בחברות גדולות לעמת קטנות, סקטורים עדיפויים,השקעות למצויינות או צמצום פער חברתי. כל המרצים ציינו את מערכת החינוך שאינה עומדת בכמות ובאיכות הכשרת כ"א מתאים.ואף אוניברסיטה בישראל אינה נכללת בדירוג 100 האוניברסיטאות הטובות. בשעות הצהריים הופיע ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו והציג את מישנתו לצמיחת הכלכלה,חינוך איכותי,טכנולוגיה מתקדמת ופעילות שוק חופשית.באופן מעשי יש לדעתו להמשיך להוריד את שיעורי המס מה שיביא להגדלת התקבולים אשר יוזרמו לשכבות הנמוכות. ולצמצם את המגזר הציבורי בישראל המהווה נטל המכביד על המגזר הפרטי. צמצום המגזר הציבורי מחד, והגדלתו של המגזר הפרטי מאידך, יקנה למדינת ישראל צמיחה של 4% בשנה.


במרבית המושבים היתה רק אישה אחת נציגה,ובחלק מהפאנלים לא היו נשים כלל. שלוש הנשים שהשתתפו בדיונים בכנס הן שרת החינוך יולי תמיר, ד"ר אורנה ברי יו``ר איגוד קרנות הון הסיכון ומקסין פסטברג מנכ"לית אינטל, גם מספר המשתתפות המוזמנות היה נמוך והגיע,להערכותינו, פחות מ_20% ממספר המשתתפים. העדר ייצוג נשים בכנס משקף את המצב בתעשייה ובקרב מקבלי החלטות בישראל. עם זאת אם מארגני הכנס היו מודעים לבעיה היו מוצאים נשים מתאימות שיציג מנסיונן . ואפילו פגשנו מספר נשים בין המשתתפות כגון לאה אטד, רוני רוס,ד"ר דינה לבל ועוד. לאחר שמנהלי מוטורולה אלישע ינאי, מנהל רד בינת יהודה זיסאפל ועוד ציינו שוב ושוב את המחסור בכ"א העלינו את התכנית שלנו להכשרת סטודנטיות מאוניברסיטאות בתכנית חממת קדם-סטארטאפ .הרעיון הבסיסי הוא ניצול סטודנטיות מדעי החיים, מחשבים ומינהל עסקים. חשיבות הכנס והדיונים היא הזרקור על האיום לתעשיית ההייטק , שיתופי פעולה בין הגורמים ממשלה, קרנות הון סיכון , המרכז הבינתחומי ומערכות החינוך לגיבוש מדיניות הייטק לאומית משותפת. אם אכן יממושו חלק מהרעיונות שהועלו דיינו. יחד עם זאת לא יצאה בשורה מהכנס.כפי שיוצאת מדי שנה מכנס הרצליה לאסטרטגיה חוחסן לאומי. אגב מפיק הכנס היה פרופ` עוזי ארד מנהל "כנס הרצליה. הכנס הסתיים בארוחת ערב חגיגית בהיכל הספורט ברעננה,כשאורח הכבוד המרכזי שמעון פרס הנשיא המיועד. השיא הוא ללא ספק הרצאתו של הסופר עתונאי דוד וייז זוכה פרס פוליצר ומחבר הספר "”The Google Story שהצליח לרתק קהל בעשר בלילה .וייז בצורה משעשעת, שנונה והומוריסטית השווה בין גוגל לישראל וניסה להסביר מדוע הם אחים תאומים. כשבין לבין העלה שתי הצעות קונסטרקטיביות להזמין לכנס הבא את הנוער כי הם "חכמי הייטק" ועתידה, ולפתוח WIRELESS בכל הארץ כמודל עולמי כך שכל ילד בישראל יוכל להתחבר. עזבתי את כנס הייטק הראשון של רעננה כשהציטוט שהביא ד"ר גיורא ירון מספרו אנדריי גרוב "Only the Paranoid Survive”." מהדד באזני והרהרתי למה אני לא המצאתי את גוגל?


תמונות באדיבות עירית רעננה, מח` יחסי ציבור. צלם אבישי קליין.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.