למה בעיריית תל אביב מעדיפים דשא על עצים


1. כשסוף סוף עולה המודעות לבעיית איכות האוויר ההולכת ומדרדרת בערים, דווקא עיריית תל אביב פוגמת בפילטר הסופח אליו את גרגירי הפיח ומנקה את האוויר. אותו פילטר מעשיר את האוויר בחמצן נקי. הפילטר הזה הוא חינם אין כסף! קוראים לו עצים ירוקי עד כעצי הפיקוס המרשתים את העיר.

אז למה עיריית תל אביב חותכת את העצים לכדי שליש ומורידה את רובה של העלווה הירוקה? 2. האם ידועה לעירייה העובדה שצל העצים מוריד את הטמפרטורה בקיץ הלוהט בכ- 4 מעלות, ובכך מקל על התושבים? אז למה העירייה מבצעת גיזום פראי ממש לפני הקיץ? 3. האם העירייה ערה לעובדה שעצים אלו מהווים בתי קינון ומנוחה לציפורים חולפות ויציבות? אם כן - למה מחסלת העירייה את בתי הקינון הללו ופוגעת במיליוני הציפורים היציבות והחולפות שעוברות באזורנו? 4. עיריית תל אביב הודיעה שהיא ערה למצוקת המים ומקצצת במכסות, אם כך למה דווקא עכשיו שותלים מטעם העירייה כרי דשא למרגלות עצי הפיקוס ולמען אותו דשא מקצצים שוב ושוב בענפים העצים? הדשא שנשתל עד כה בשנים שעברו לא נקלט – מדוע לא תשתול העירייה צמחיה שאינה צורכת השקיה מרובה אלא תתעקש מדי שנה על דשא חדש? שאלה פרטנית אחרת הנוגעת לשדרות ח"ן. לפני מספר שנים מועט חפרו סביב העצים כדי להתקין מערכת השקיה תת קרקעית ולשתול... כמובן דשא. מדוע עכשיו עוקרים את מערכת ההשקיה ועושים בדיוק כמוה חדשה? (הטענה ששורשי העצים הזיקו למערכת הישנה מגוחכת ומטעה במקרה הטוב. אלו עצים שורשיהם נטועים באדמה שנים רבות, מה להם ולצינורות השקיה שהוטמנו רק לפני זמן קצר?)


נציגי העירייה טוענים נגד מה שמכונה "לכלוך של פירות הפיקוס". האם נציגי העירייה יודעים שעונת הפירות היא רק חודש עד חודשיים בשנה? האם העירייה לא מודעת לעובדה שעל בעיית הלכלוך ניתן להתגבר באותם חודשיים בתגבור מערך הניקיון? האם עלות הגיזום שמבצעות חברות פרטיות חיצוניות יותר זולה מהקמת מערך ניקיון? מדוע לא לתת פרנסה לעובדי הניקיון ובכך לחסוך את העלות של חברות הגיזום הפרטיות? מי מפחד מעטלפים? העירייה אימצה גם תלונות תושבים כנגד העטלפים. לשיטתם יש להיפטר מהם. האם העירייה ניסתה לברר מה הטעם? עטלפים הם חלק מהמערכת האקולוגית. עטלפים אינם מזיקים ורק מוסיפים נופך של טבע לעיר. אוכלוסיית העטלפים מוסיפה לשרשרת המזון העירונית. העטלפים ניזונים גם מפירות האיזדרכת, פירות התמרים, פירות השסק, גויאבות ואבוקדו - כל העצים הללו מרשתים את העיר כולה. האם גם בעצים האלה העיריה "תטפל?" מה עוד שהעירייה עצמה שותלת בימים אלו עצי תמר לרוב. מדוע לראות בהם מטרד? למי הם מזיקים? את מי הם מפחידים? ובכל זאת - מתי ניתן לגזום? את עצי הפיקוס אין צורך בכלל לגזום. אלו עצים יציבים, על פי חוות דעת מקצועית של אגרונום ענפי הפיקוס אינם מועדים לשברים. הגיזום צריך להיות פרטני כתוצאה מתלונות נקודתיות של כניסה למרפסת, או מתחת לחוטי חשמל מתח גבוה. במקומות בהם מכבדים עצים מטמינים את הכבלים של החשמל באדמה ונותנים לעצים לגדול למלוא הדרם. עיריית תל אביב עדיין לא הגיעה להשגה הזו לצערנו. גיזום מתחת לחוטי החשמל הוא הכרח אבל מגונה שכן ניתן לגזום יצירתית סביב לכבלים כשם שנעשה במקומות בהם מכבדים עצים חשובים ומועילים כמו עצי פיקוס. אז מי מרוויח מהגיזום המיותר? אין לי תשובה, אבל מה שברור שאנחנו, תושבי העיר ואורחיה מפסידים ובגדול. העירייה טוענת שהגיזום נעשה כתוצאה ממכתבי התלונות של בעלי פוביות העצים. פוביות אלו לא מעוגנת בעובדות, וכך במקום להוביל מדיניות נבונה ונכונה, במקום להקים מערכת הסברה בה יודגשו היתרונות הרבים לעומת החסרונות המועטים הניתנים לפתרון, העירייה נגררת אחרי המתלוננים ומבצעת מדיניות שגויה ומזיקה. ללבנו מתגנב חשש שמא העירייה משתמשת בתלונות הבעייתיות האלה כדי לקדם מדיניות מוסכמת מראש, לפיה כרי דשא עדיפים על נוף העצים, ולמענם אפשר גם לבזבז מים, ושפרנסתם של קבלני הגיזום עדיפה על הגברת מערכי הניקיון חודשיים בשנה. ואם לא כך הדבר - אחרת מדוע מאמצת העירייה בחום את התלונות המעוגנות בבורות, ומתעלמת דווקא מהתלונות שלנו המגובות בעובדות, והכואבות את הנזק שנגרם לעצים של כולנו? הנה כך נראים העצים אחרי שחיטתם. http://www.tapuz.co.il/albums/album/default.asp?a=588857


חתמו על עצומה להפסקת השחתת העצים! http://www.atzuma.co.il/petition/edsobol/1/1000/


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.