למה גודעים את עצי תל אביב


עיריית תל אביב מתעללת בעציה. עצי הפיקוס שהיו פעם מפוארים, ענקי נוף, נגדעים לאורך רחובות שלמים מספר פעמים בשנה, ומונעים מאיתנו, תושבי עיר, חמצן, מסנן פיח טבעי וטעימת טבע בעיר.

הכלבים נובחים ושיירת הגוזמים בחסות עיריית תל אביב ברינה עובדת. והפעם אנחנו, תושבי העיר תל אביב- הכלבים, כך רואים אותנו בעירייה, ואין הכוונה לכלבי מחמד. עיריית תל אביב מתעללת בעציה. עצי הפיקוס שהיו פעם מפוארים, ענקי נוף, נגדעים לאורך רחובות שלמים מספר פעמים בשנה, ומונעים מאיתנו, תושבי עיר, חמצן, מסנן פיח טבעי וטעימת טבע בעיר. באופן לא מפתיע, פקיד היערות של עיריית תל אביב, כלומר האדם האחראי על שלומם ולשלמותם של עצי העיר הוא אותו אדם המתפקד כאחראי על עבודות הגיזום וההשחתה של העצים. הבנת את זה ברוך? אם תראה נגד עיניך גדיעת עץ, הכתובת לתלונה תהיה אצל אותו אדם ששלח את הגודע, שלמרבה הצער,חדוות הגוזמים ורווחיהם חביבים עליו יותר משלום העצים וביטחונם. ניגוד עניינים כבר אמרנו?


כבר נלאינו מלהסביר את חשיבות העצים בכלל ובסביבה עירונית בפרט. העצים מעשירים את האוויר שאנו נושמים בחמצן בהיותם מקור החמצן היחידי! העצים משמשים פילטר אוויר חינמי וטבעי בכך שעליהם סופחים את הפיח והאבק שמייצרת העיר ומכוניותיה. העצים משמשים מקום משכן למיליוני ציפורים חולפות ויציבות בישראל. במדינה חמה כמו שלנו חשוב לדעת תוצאות מחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב שלפיו נמצא שרחובות המבורכים בעצים רחבי נוף - קרירים בכ 4 מעלות מרחובות חשופים. העצים בולמים רעשים ומעמעמים מעט את נהימת מנועי האוטובוסים והמשאיות, מה עוד שלראות ירוק מול העיניים במקום אספלט שחור זה ממש נחמד. נוגעת ללב היענות העירייה לתלונותיהם של תושבים הרוצים "אור". כי העצים מול חלונם מחשיכים את דירתם, ואחרים הרואים בעצים לכלוך. מה שלא נוגע ללב הוא שאף אחד בעירייה לא חשב שהעירייה אמורה להסביר את חשיבותם של העצים לאותם תושבים השבויים בדעות קדומות, ובמקביל להיענות לבקשות פרטניות של ענף הנכנס למרפסת, או שורש מכביד שניתן לטפל בו. אבל העירייה כל כך קשובה לתלונות בודדים שמעדיפה לחתוך רחובות שלמים כי לאדם מסוים מפריעים הענפים מול החלון. טענת העירייה שבשל תלונות פרטניות חותכים עשרות עצים לאורך רחובות שלמים היא ממש עלבון לאינטליגנציה.


הרבה עיוותים במקרה הטוב, ושקרים במקרה הפחות טוב מופצים על העצים על ידי גורמים החפצים ביקרם של חברות הגיזום החיצוניות הרואות בגיזום כסף רב. העצים זה "לכלוך" בה בעת שהעצים כאמור מנקים את האוויר מחלקיק פיח ואבק. נכון הדבר שיש נשירת עלים עונתיים בעצים מסוימים , ובאחרים יש נשירת פירות. מערך ניקיון עירוני מוגבר יענה על "חסרונות" כביכול אלו בעלות זניחה בהשוואה לעלותם של חברות הגיזום. בעירייה מסבירים שהגיזום הסידרתי נועד למנוע קריסת ענפים. עצים מטבעם – כך אליבא ד` העירייה- מועדים לקריסת ענפים. לפחות במקרה של עצי הפיקוס – מדובר בשקר גס, פיקוס השדרה ידוע כעץ חזק שאין בו סכנה של קריסת ענפים. בעיה כזו עלולה להיווצר בשל אותו קרדום מסיבי של הענפים העבים והחזקים שבמקומם גדלים ענפים דקים המתמלאים עלווה ירוקה ומרובה המכבידה עליהם. יש צורך לחקור מדוע קרס הענף ברחוב גורדון לפני כשבועיים, האם לא בשל הגיזומים החוזרים שהחלישו את העץ – וזה במקר ה"טוב" או שהיה מי שעזר לו לקרוס כדי שיהיה תירוץ טוב להתנפל על העצים עם המסור המשחית. מדוע אין קריסת ענפים ברמת גן? בהרצליה? ברעננה? מדוע רחוב ביאליק ברמת גן יכול להיות מוצל? מדוע רחוב האשל בהרצליה מעניק הצללה וקירור לתושביו? מדוע לא שמענו על קריסת ענפים במקומות אלו? מתסכלת ביותר היא העמדת הפנים של פרנסי העירייה כאילו איכפת להם מהעצים ומדורשי שלומם. בכמה ישיבות שנערכו במשרדי העירייה בהם השתתפו נציגי הזרוע המבצעת של אגף שפ"ע האחראים (בין השאר) על הגיזומים, יחד עם מומחים לעצים, חיצוניים, אנשי אקדמיה מומחים לציפורים, ארגונים שוחרי טבע ותושבים שאיכפת להם, גובשו קריטריונים חדשים המתחשבים בצרכי העיר מחד גיסא ובטובת העצים מאידך גיסא, הוחלט אפילו שיש ליידע את התושבים שברחובם הולכים לגזום כדי לאפשר לשמוע דעתם, והייתה תחושה באוויר שהנה חל שינוי, שמשהו חדר להכרתם של פרנסי העיר. אבל כמי שעברה השבוע בכל רחוב ריינס, וברחוב דיזנגוף מאבן גבירול מערבה - חשכו עיניי. עשרות עצים נחתכו לכרבע, והותירו ענפים גדועים וערומים. כל הדיבורים, כל הישיבות, חוות דעת מומחים, פרוטוקולים מפורטים, סיכומים למהלכי עבודה אחרים, הבטחות לשיתוף פעולה - כל זה היה כלא היה. נבחנו, הזהרנו קיבלנו ליטופי הבנה מאגף שפע, הרשו לנו לערוך את הישיבות האלה בהשתתפותם, אבל השחתת העצים חזרה ללא רחם. הפנייה לכתבה של יהושע סובול בעיתון "ישראל היום" מה 26.10.10 http://digital-edition.israelhayom.co.il/Olive/ODE/Israel/Default.aspx?href=ITD%2F2010%2F10%2F26 במדור דעות "לדבר אל העצים בתל אביב". הפנייה לכתבה בעיתון "הארץ" מה 25.10.10 http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1195141.html גיזום בעצים המסיבי מקומם את תושבי העיר- נועה קושרקאחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.