מגיאורגיה באהבה


איציק משה, נשיא לשכת המסחר ישאל גיאורגיה, מסכם את רשמיו מפורום העסקים שהתקיים לאחרונה בטבליסי, מדבר על הפריחה ביחסים בין שתי המדינות ומשוכנע שגאורגיה היא ביצת הזהב של המשקיעים הישראלים ומתכנן עם נש"ר נשים ברשת את פורום נשות עסקים ישראל גרוזיה באוקטובר 2008 בטיבילסי.

היעד החם של משקיעי הנדל"ן הישראליים במזרח אירופה היא מדינת גאורגיה, שמתפתחת בקצב מסחרר על רקע הכניסה לברית נאטו והורדת הריבית על המשכנתאות. בארבע השנים האחרונות גדל תקציב המדינה ב-500% והגידול הכלכלי עלה ב-12%. מתחילת השנה, בתנאי המשבר העולמי, עמדו ההשקעות בגאורגיה על סך 500 מיליון דולר. עד סוף 2010 יעמדו ההשקעות של חברות ישראליות במדינה על כמיליארד דולר.


תחזית של לשכת העסקים ישראל-גאורגיה, שמסתמכת על סטטיסטיקה ממשלתית וארגונים בינ"ל לסקרים, קובעת כי עד 2010 יהיה מחסור במדינה של 3 מיליון מ"ר של מגורים ו-5,000 חדרי מלון. בכנס של הלשכה שנערך ב-12 במאי בטבליסי, גאורגיה, השתתפו אנשי עסקים מישראל, אנשי עסקים יהודים מצרפת ובהם הקבוצה שבונה את אינטרקונטיננטל בתביליסי. לשכת העסקים ישראל-גאורגיה, בראשות איציק משה, היא גוף ציבורי מוכר וידוע בקהילייה העסקית בגאורגיה ובגורמי הממשלה המקומית. בשנים האחרונות מטפלת לשכת העסקים בחברות מובילות מישראל ומהעולם היהודי בגאורגיה ויו"ר הלשכה משמש גם יועץ משרד הכלכלה בממשלת גאורגיה. לדברי משה, "גאורגיה היא מדינה מרתקת שעוברת את אחת התקופות החשובות בתולדותיה. נשיא ארה"ב ג`ורג` בוש הכריז לא מכבר כי כניסתה של גאורגיה לנאטו היא עובדה שלא ניתנת לערעור ובכך גרם לעימות עם הרוסים, שעלולים להגיב בטרנספר של מאות אלפי גאורגים שחיים כיום ברוסיה ובהפעלת חרם כלכלי על המדינה המתפתחת. בעבר הפעילו הרוסים חרם כלכלי על גאורגיה, אבל הגאורגים ניצלו זאת לשיפור איכויות המוצרים, כשם שעשו זאת מדינות הבלטיות, ומצאו דרכים לשווקים אלטרנטיביים". לדברי משה, בשנים האחרונות הפכה גאורגיה למדינה מאורגנת עם אווירה נוחה למשקיעים ישראליים. "כיום, כאשר מיליארד דולר ישראליים עשויים להיכנס לגאורגיה, רצוי להקדיש מאמץ ולהבין את התרבות העסקית של המדינה, כדי שהשקעות לא ירדו לטמיון בגלל חוסר התמצאות והבנה. השילוב של ראש מאוד מפותח ולב חם מבלבלים את המשקיע הישראלי... לכן אנחנו בלשכת המסחר מוכנים לעשות סמינרים ללא תשלום אחת לחודש". מהי עיקר פעולתה של לשכת המסחר ישראל גיאורגיה? "מטרת הלשכה היא לקדם את קשרי המדינות בתיירות ובכלכלה. כאשר נפתחה לשכת המסחר, למילה מסחר בגאורגיה הייתה קונוטציה שלילית ולכן קראנו לה לשכת העסקים, והשם קרוב יותר לתוכן הפעילות, בגלל מגוון הקשרים שאותם אנו מקדמים בין המדינות". "מטרת הפורום הייתה להציג את ההישגים מאז מהפכת הוורדים שהייתה ב-2003, וכן להערך לצעדים הבאים בקשרי המדינות". "ואכן בשלב הראשון, כמו בכל מדינה מזרח אירופאית, הגיעו אליה אנשי הנדל"ן. בשלב השני יגיעו אנשי התעשיה והיי טק. לדעתי, גאורגיה מתאימה מאוד וגם בשלה למשקיעים בתחום תעשיית התיירות". בשאלת לגבי היזמות נשית בגאורגיה מציין משה: "יש פעילות ענפה של נשות עסקים בגאורגיה. בכנס הפעם השתתפו רק 3 נשים מישראל מתוך 150 המשתתפים הישראלים ולכן הלשכה בראשות אשת העסקים יה צ`אנטלדזה ובשיתוף עם נש"ר נשים ברשת מתגייסת לסייע בארגון כנס נשות העסקים בחודש אוקטובר בגאורגיה . בשל מצבה, הפוטנציאל ומיקומה של גאורגיה, אשת העסקים הישראלית יכולה בתקציב נמוך ליזום ולעשות פלאים בגאורגיה". התחנה הבאה פורום נשות עסקים ישראל גרוזיה בטביליסי!.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.