מסע התעוררות לעתונות באילת


כנס העיתונות הראשון באילת נחל הצלחה גדול; מאות עיתונאים מכלי המדיה השונים.הגיעו והשתתפו בדיונים המגוונים.עצם קיומו של הכנס בתקופה של ירידה בתדמית העתונאי והתקשרת,הווה מסע התעוררות לעתונות. http://he.blogtv.com/Shows/24662

מאות עיתונאים נהרו לכנס מי ברכב ומי במטוס,ותיקי הבראנז"ה דידי מנוסי, אלימלך רם, שלום קיטל שאף זכה בפרס על מפעל חיים. טלי ליפקין שחק, יצחק טוניק,גלעד עדין דורה הולנדר מנהלת רדיו רק"ע,עו"ד נורית דאבוש ,ומעט כתבי ועורכי אינטרנט. מי לא בא המו"לים, עיתונאי אנאפוליס וכתבים צעירים וכתבי אתרי האינטרנט. בפורמים שונים נערכו דיונים בנושאים מגוונים כגון: העיתונות ויחסי ציבור, הקשר בין הון שלטון ועיתונות, הקשר בין עיתונות ישראלית לתקשורת יהודית ועולמית. מערכת היחסים בין התקשרת וצה"ל ומעמד העיתונאי. כל המשתתפים שבחו את יו"ר אגודת העתונאים,בר מוחא על היזמה וארגון הכנס.


באופן אישי הפורומים המעניינים ביותר היו הפורום על יחסי התקשרת והצבא, והתקשרת בעידן הדיגיטאלי. הפורום של יחסי הצבא והתקשרת ,בהנחיית אלון בן דוד מחדשות ערוץ 10, היה המעמיק מהפורומים (בהם השתתפתי. א.כ.) בפורום השתתפו תא"ל אבי בניהו- דובר צ.ה.ל ,רון בן ישי- YNET, ידיעות אחרונות ,כרמלה מנשה- קול ישראל, מנחם הורוביץ- חדשות ערוץ 2 אל"מ סימה ואקנין-גיל- צנזורית ראשית וד"ר גיא בכור- המרכז הבינתחומי הרצליה העיתונאים הלינו כנגד מדיניות "סגירת השערים" של דובר צה"ל אשר באה כתוצאה מהתרחשויות מלחמת המפרץ השניה בה יצאו עתונאים לשטח ודווחו בזמן אמת משדה הקרב. הצנזורית אל"מ ואקנין הסבירה את חוקי הצנזורה ואת תפקידה כמגנה על בטחון המדינה לעמת עקרון חופש המידע. ד"ר גיא בכור טען שהעתונאים ודובר צה"ל החמיצו ת הנקודה בה יכלו לערוך מערך הבנות ביחסי עתונות- צה"ל. לדעתי ניתן להמשיך מנקודה זו של הבהרות של דובר צה"ל והצנזורה על משמעויות המידע לבטחון המדינה וגיבוש אחריות ונאמנות העתונאי למדינה לעמת חופש המידע. בפורום בנושא השפעת האינטרנט והטכנולוגיה על עולם העיתונות התקיים דיון שהייתי מגדירה אותו דיון בין חייזרים חיים שיבי, יו"ר אגודת העתונאים ירושלים, ושמוליק שם טוב מנהל HOT טענו כנגד הרמה הנמוכה וחוסר המקצועיות ואמינות של עיתונאי האינטרנט והסכנה של מתן רשות הדיווח לאלפי משדרים. לעמתם פרופ` שיזף רפאל מאוניברסיטת חיפה ודבורית שרגל מתפוז רותם דנון עורך נענע 10 ואבי משולם עורך וואלה ציינו את המקצועיות לה נדרשים הכתבים שלהם כולל הצלבות מידע, בדיקת מקורות וכו`. בטוקבק לשיבי ושם טוב ציינתי את כי תפישתם המוטעית נובעת בעיקר מפחד,ומגישה אליטסטית וחוסר התמצאות על הנעשה ברשת. ושהסכנה של השארת המדיה בידי בעלי ההון היא פי אלף מונים גבוהה מהעברת אופציות השידור להמונים . דווקא פתיחת הכנס בדיון מליאה בנושא יחסי התקשרת והעיתונות. היה השטחי ביותר אולי בגלל הדמויות הססגוניות של רני רהב וד"ר יריב בן אליעזר הובילו לדיון פרסונאלי כאשר כל אחד מנה להתחרות ב"שורשיו". בן אליעזר ציין : "הטענות שלי הן נגד הברנז`ה. נוצרה עצלנות של העיתונות, נוצרה שכבה של אנשים שבמשך שנים ניזונים אך ורק מהיח"צנות". לעמתו טען רהב "המשימה שלנו קשה מיום ליום. האתיקה היום יותר חזקה מבעבר. אם לעורך עיתון נודע שעיתונאי מסוים ביקש דברים, בבוקר הוא כבר לא יעבוד שם". את שאר כוחו ביטא רהב בתושבה ליואב צור , עורך המקומונים של "מעריב" "ללא מידע מחברות יחסי ציבור מחר יסגרו לך את העיתון" במרבית הפאנלים השתתפה רק אישה אחת ואף בחלק של הפאנלים לא היו נשים.מה שמעיד על מעמד הנשים בתקשרת אירועים מרגשים היתה הרצאתו של פרופ` יהודה פרל אבין של העיתונאי דני פרל ז"ל שנרצח בפקיסטאן, אשר האשים את התקשרת ה"פרו מוסלמית ופאנדמאליסטית אשר מסיתה נגד האמריקאנים והיהודים.בשידוריהם המציגים את הישראלים ההורגים ילדים פלשתינאים.


ומי שלא ראה שמחה בימיו לא ראה את העיתונאים מזמרים עם עינת שרוף. כאשר ללא ספק הכוכבת הראשית היתה טלי ליפקין שחק אשר כבשה את הבמה במכנסי ג`ינס וגופית תחרה בשירה ובצחוק.גם מנחם הורוביץ הצטיין בסלסולי" אדון עולם",משה טימור בקולו הבס הערב, דידי מנוסי ועוד. אכן העיר אילת ומלון מלכת שבא צהלה ושמחה.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.