מסע קולינארי תרבותי לעולם האשה הדרוזי


אפי נחמיאס ,מנהל "אפי טורס", הנמרץ ארגן 30 סוכני נסיעות לחשיפת מורשת, תרבות וטעמים של העולם הדרוזי בעוספיה.כך גילינו את עולם האשה הדרוזית במוזיאון מורשת,בבית הבד ובחאפלה דרוזית ביתית .

ביום ששי האחרון הצטרפנו לפרזנטציה אותה ערך אפי ננהל אפי טורס.עלינו על האוטבוס המפואר של חברת "גלטל" ובנסיעה חלקה וממוזגת הגענו לכפר עוספיה. את הסיור התחלנו במיפגש עם אבי מנהל ""עמים וטעמים" בסמטאות הרובע העתיק בהדרכתו של הפילוסוף הדרוזי ד"ר ז`אבר , חלפנו על פני בית התפילה, הכנסייה הנטושה, בית בד עתיק מתקופת התלמוד,הממוקם בתוך מערה קרירה, .שם למדנו על טכנולוגית תעשיית שם הזית ומוצריו.


לאחר סיור קצר בסמטאותהרובע המשקיף לנוף הרים מקסים, שמחנו להגיע למוזיאון אותו מנהלת רגאא מנסור ולשמוע על שיוויון הזכויות בדת ובחברה הדרוזית . רגאא ספרה "כי הדת הדרוזית מחייבת מונוגמיה, כלומר לכל דרוזי מותר לשאת אישה אחת ולכל דרוזית מותר לשאת גבר אחד. הנישואים חייבים להיות בתוך העדה, והדת אינה מקבלת נישואי תערובת עם בני זוג מדת אחרת. במנהג זה קיים שוויון מגדרי, כך שהדת והחברה אינם סובלנים כלפי נישואים כאלו בין אם המדובר בגבר דרוזי ובין אם מדובר באישה דרוזית. בדרך כלל המשפחה מנתקת מגע עם בן הדת שנישא בנישואי תערובת. מערכת החוקים של הדת מאפשרת לאישה לבחור את בן זוגה, נותנת לה את האפשרות לגרש את בעלה,ולהינשא שנית לגבר אחר. אומנם אישה אלמנה יכולה להינשא בשנית אך בדרך כלל היא מוותרת על גידול ילדיה " כיום נשים יוצאות לשוק העבודה ויש רופאות , מהנדסות דרוזיות .אבל עדיין לא מתגייסות הבנות לצה"ל. ואלמנות או גרושות הנישאות מחדש ילדיהן מועברות למשפחת הבעל. דוגמא לכך הלכה למעשה מצאנו אצל רגאא ושתי אחיותיה. רגאא עבדה כמנהלת נעמ"ת וכיום הקימה ומנהלת את מוזיאון המורשת הדרוזית, אחותה נאוויל כאמל מנהלת את בית הבד כולל תעשיית הסבונים , וסיהאם בעלת "קייטרינג" ביתי אשר יכול להסעיד עד 100 איש בביתה המרווח.


בין לבין הגענו לביתו של ד"ר סלאח ונהינו מנגיגנתו וסיפוריו על עולם הדרבוקות.ד"ר סאלח ,מוזיקאי בחסד, חי נושם ומלמד מוסיקה, בתיפוף באצבעותיו מפיק צלילים קוסמיים מלחישות ועד צלילי מלחמה ושמחה. המופע שלו כולל גם רקדנית בטן ובעקר הפעלת הקהל. כפי שספר אבי שלומי מנהל "עמים וטעמים" "קבוצות הייטק ושופטים משתתפים ומשתחררים ומוציאים אגרסיות וגם רוקדים ושמחים." לסיום הלכנו לסעודה הגדולה בביתה המרווח של סיהאם חמדאן ,ללא הפסקה הובאו מגשים של סלטים, פיתות, עלי גפן ממולאים , קבבים אורז ובשר ועוד ועוד. ולסיום על בטן מלאה אוזן מלאה של צלילי הדרבוקה וסודות האשה הדרוזית נפרדנו על כוס תה עשבים לעיכול הארוחה והחוויה. . לפרטים , סיורים והפעלות : אפי נחמיאס אפי נחמיאס שיווק תיירותי www.efitours.co.il 0522686908


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.