סיור קלינטק -כמעט מדע בידיוני 2011


בסיור עתונאים לקראת תערוכת קלינטק 2011,גילינו שהמוח היהודי מוצא פתרונות יצירתיים לניטור,מניעה סתימת דלף,מגייס בקטריות ואצות לטיהור מי שפכים ולקליטת דו תחמוצת פחמן מארובות חשמל.פיתוחים אלו המחישו לנו שתעשיית הקלינטק בארץ ןבעולם היא ממש מדע בדיוני. http://www.mashovgroup.net/ ,אגם הפרחים" של "מפל".

את הסיור התחלנו במתקן "מפל" במכון השפכים של רמת השרון מאחורי בית הקברות ברמת השרוןבו הותקנה מערכת של מפל במערכת הקיימת .מי השופכין מגיעים מרמת השרון שם מוציאים מהם את החלקים הכבדים,משם הם עוברים לתהליך הביולוגי. בשלב זה משתמשים בתהליכים טבעיים- ע"י הזנת הבקטריות בחמצן ובמזון.הבקטריות גדלות ושמנות ומופרדות.ע"י תהליך סינון וטיהור הופכים המים למי השקייה. המים משמשים להשקייה ולמילוי הירקון וההוכחה הטובה ביותר נגלה לעינינו והוא אגם מרהיב עם פריחה של צמחי מים , ברווזים בפאתי המפעל.היתרון העיקרי הוא היישום במיתקנים קיימים ואין צורך בהקמת מיתקנים חדשים. לאחרונה פיתחה חב` מפל מודל פיננסי חדש המתבסס על חלוקת רווחים עם הלקוח כתוצאה מהתייעלות אנרגטית. יש לזכור כי 80%.מעלויות התפעול הן עלויות אנרגיה כך שמפעלי טיהור מים וחברות עירוניות אינן צריכות להשקיע סכומים גבוהים בהקמת מיתקנים חדשים יעילים יותר אלא חב` מפל באמצעות קבוצת ר.ג.א מתקינה את המערכת הצפה ללא תשלום והחלוקה כאמור היא בחסכון בהוצאות החשמל והאנרגיה כתוצאה מהפעלת המערכת החדשה. לטענת מנהלי מפל החברה החסכון באנרגיה מגיע לפחות ב- 50% עד 70%. החדשנות של מפל היא הן בטכנולוגיה המנצלת תהליכים הביולוגי והן במודל העסקי,כפי שתאר ב פנינו מנהל המפעל דודי עזורי."חב` מפל פתחה שיטה במקום להביא את המים לאויר אנחנו מביאים את האויר למים מתחת עם בועות עדינות שעולות למעלה. החמצן ממוס למים מהבועות".


התחנה השניה בסיורינו לקראת תערוכת הקלינטק היתה בחב`"דסליטק".החברה מובילה בהתפלת מי באמצעות אוסטמוזה הפוכה.מתברר כי משנות התשעים שולטת האוסטמוזה בשוק ההתפלה והשיפורים העיקריים שנרשמו הם בתחום חומרי הממבראנות ויעלות מערות שאיבה.ישנה תחרות גדולה בין החברות המציעות פתרונות . החב` דסליטק מציעה הפחתה של 20% בעלויות ההתפלה והטיוב תוך ישפור בביצועי ואמינות המתקנים. החברה מבטיחה הפחתה של 35% בצריכת האנרגיה לעמת המתחרים וזהו מרכיב חשוב הי בהתפלת מי ים מהווה רכיב האנרגיה כ-45% ממחיר המים.השיפור בביצוע הממבראנות מוביל לחסכון בכמות הממבראנות ובשחיקתן.


פטנט עולמי מלהיב נוסף מצאנו בחברת "קיורופייפ" אשר פיתחה מערכת אוטומטית המסוגלת לאתר ולאטום דליפות מסוג דלף נסתר.החברה יוצאח חממת "א.ת.י" באשקלון והינה החברה היחידה בעולם שלה מערכת, המסוגלת לאתר ולאטום דליפות מסוג דלף נסתר באמצעות טכנולוגית Trenchless Automated Leakage Repair (TALR) * טכנולוגית ה-TALR הינה אוטומטית במובן שהיא מסוגלת לטפל בדליפות רבות בו זמנית ללא תלות באמצעי גילוי חיצוניים, באמצעות שלוש פעולות: א. גילוי דליפה. ב. איטום הדליפה. ג. התקשות חומר האטימה לסתימה קבועה ( Curing). בהדגמת המערכת,פגשנו את קבוצת המפתחים מרביתם מרוסיה אשר פתחו תהליך זה נראה באמת כמדע בדיוני. מעין רקטה נשלחת לצנורות עם חומר פלסטי נוזלי המעובר דרך ספוגים והחומר חודר לחורים ולאחר זמן מה מתקשה והחור נסתם.חזינו בנסוי הדגמה במו עינינו המים שדלפו הפסיקו לזרום מהחורים.השיטה מתאימה גם ליישום בצנורות מים,גז,נפט שמן ועוד.


בחב` החשמל בתחנת הכח "רוטנברג" שמענו על פרויקט NanoGlowa להפחתת גזי הפליטה.מתברר כי גזי השריפה הנצרים בייצור החשמל נפלטים לאוויר ובמסגרת הנסוי מתשמים בממברנו אשר יאפשרו לנו בעתיד הפרדה יעילה וכלכלית של CO2. במקביל ערכה לנו מנהלת המעבדות של חב` סימביוטיק סיור מרתק במערכת שלהם המאפשרת שימוש במשאבים ירוקים לגידול מיקרו-אצות, באמצעות ניצול הגזים הנפלטים מהארובות של חברת חשמל להפקת אבקת אומגה 3 מן הצומח ודלק ירוק בעתיד. הפטנט אושר באוסטרליה ובדרום אפריקה. הפרוייקט של קליטת CO2 מהארובות וקליטתו בבריכות אשר מכילות אצות הניזנות ממנו. בתהליך שהחברה פתחה הן מתרבות ולאחר מכן נוצרת תרכובת אצות המשמשת לתעשיה תוספי המזון והקוסמטיקה. בסוף 2009 חתמה החברה על הסכם להקמת חברה משותפת בסין להקמת חווה לגידול אצות ים, על בסיס הטכנולוגיה של "סימביוטיק" עם אחת מחברות החשמל הגדולות בסין. החווה המסחרית מוקמת בימים אלו על שטח של 100 דונם בהשקעה של כ-12 מיליון דולר ותהיה מוכנה לייצור מסחרי בתחילת קיץ 2011. סימביוטיק www.seambiotic.com)) היא החברה הראשונה והיחידה בעולם שמגדלת מיקרו-אצות תוך שימוש בגזי פליטה (CO2) מארובות חברת חשמל.


לעת צהרים הגענו למלון הולידיי אין המסוגנן והממוקם על המרינה של אשקלון.שם סעדנו את לבנו בארוחה מגוונת של דגים בשר סלטים ארטישוקים ומיטב הקינוחים. לסיום נערכה מצגת של חב` טאקאדו takadu הלוקחת את עתיד המחשוב ענן ובאה לנהל ולייעל את משק המים בעיריות ולפתור את בעית אבדן המים המגיע כ 25 אחוז בכל העולם. מערכת של טאקאדו אוספת ומעבדת מידע ממדי מים ע"י חיישנים החברה החלה לפני 3 שנים והרעיון לנטר מערכות` מים כמו האינטרנט. לטענת מנהלי החברה 20 אחוז מהערים הגדולות יש סנסורים ומידע רב נקלט במדי המים כגון: צריכה תיקונים ועוד כך אפשר לנטר ולהתגבר על נזילות,איפה להחליף צנורות איפה יש צורך בנקיטת פעילות מידית הנתונים עוברים ממאגר נתונים והם נשלחים לעבן , והסרברים בענן לוקחים את הנתונים ומנתחים ואם ההתנהגות לא נורמלית. אם לא הוא שולח SMS וגם לדפדפן ללא עלויות אחזקה וכ"א . אלא רק עלות שמוש חודשיות במערכת.המערכת מכילה מסך למפעיל ומסך למנהל המערכת משווקת ופועלת בערים רבות בעולם מלבורן אוסטרליה מנילה ירושלים ברצלונה מדריד וינה צ`ילה ועוד. לסיום הציג ד"ר בשיר סובחי את פרוויקט Production ENZYMATIC biodizel השיטה מבוססת על ייצור הביוזיזל על פיתוח אנזימים עמידים כך שלא יהרגו מיקרואורגנזימים. אנזימים היכולים לפעול עם שמנים מאיכות נמוכה והמסוגלים לפעול לאורך זמן במטרה להוריד עלויות. שיטת ייצור האנזימים של ד"ר סובחי חוסך אנרגיה בכך שאין צורך בחימום ומוצרי הלוואי שנוצרים משמשים לתעשיית הקוסמטיקה והמזון. פיתוחים אלו הינם בגדר "דגומית קטנה" מנפלאות הקלינטק הישראלי ואת השאר תוכלו לראות ולהתרשם ולפגוש את המפתחים מהארץ ומהעולם בתערוכת הקלינטק ב-5-6 ליולי 2011 בגני התערוכה. במסגרת תערוכת "קלינטק" ה-15 יתקיימו כנסים רבים בתחומי הטכנולוגיות הנקיות השונות, לצד תצוגה של עשרות ביתנים וחידושים בשטח של מעל 5,000 מ"ר. בתערוכה הקרובה צפויות להציג מאות חברות מובילות בישראל מתחומי הקלינטק, ביניהן גופי ממשל, גופים ירוקים, חממות טכנולוגיות, קרנות הון סיכון ומוסדות חינוך הפעילים בתחום. את התערוכה הקרבה תקיים קבוצת "משוב" בהשקעה של 2 מיליון ₪, המתכוננת לביקורים של עשרות משלחות מכל קצוות תבל, לצד שרים ואישי ציבור מובילים בתחום האקולוגי מהארץ ומהעולם. תערוכת CleanTech ה-15 ||| 6-5 ביולי 2011, גני התערוכה ת"א לפרטים נוספים: קבוצת "משוב": טל`: 08-6273838, אתר התערוכה: www.aquaisrael.net, אתר קבוצת משוב www.mashovgroup.net לידיעתכן לנרשמים דרך האתר חב` משוב המארגנת את התערוכת, כניסה חופשית. http://www.mashovgroup.net/ www.aquaisrael.net


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.