עוזי גבע -צייד העצים


איפה תוכלו למצוא עבודות אומן, בולי עץ ייחודיים ,בעיבודים מקוריים של שמירה על מסורות ישנות ואיכות סביבה,סטודיו עם תערוכות מתחלפות וגם שתי נשים נגריות? כל זאת בנגריה של עוזי גבע במחוגה 3 בתל אביב (פלורנטין).

כבר בכניסה לנגרית הבוטיק של עוזי גבע במתחם בעלי המלאכה בפלורנטין ,ניכרת אהבתו של עוזי לסביבה ולטבע. במדרכה הוא בנה נישה מאדני רכבת ,מילא אותה באדמה ובשבבי עץ ונטע עצי ברכיכיטון, תאנה ולימון, אדניות מעץ , ספסל ישיבה כך שבסביבת המסחר והמלאכה הדינאמית נוצרת תחושה של רוגע הנוטעת אנרגיות של יצירה.


בבואי לבקר בנגריה הוזמנתי להצטרף לארוחת "ציידי העץ" שהוגשה על שולחן שנעשה מגזע עץ אשור שעבר יישון טבעי על גג הנגרייה במשך שלוש שנים, כששאלתי אם זה אירוע חריג נאמר לי שהארוחות המשותפות הן ריטואל קבוע בדגש על שימוש בצמחי תבלין שגדלים באדניות העץ במקום כמו כן יש חשיבות לארוחות המשותפות ושמים לב לאווירה המשפחתית במקום. זכרון העץ הראשון של עוזי גבע, הוא כבר בכיתה ד`, הוא אהב לבנות רוגטקות, בתים על עצים,סולמות, קופסאות מעץ וחכות. יום אחד בשיעור מלאכה נדרשו הבנים לבנות מדף, כשסיים את העבודה, נכנסה המנהלת ,שהיתה רגילה לנזוף בעוזי, אשר היה היפראקטיבי ושובב והתלהבה מהעיצוב המיוחד שלו. זהו רגע מכונן של חיבורו הראשוני לעץ . עוזי המשיך ללמוד בתיכון עירוני ה` בתל אביב במגמה עיונית , הצטרף לגרעין נח"ל לקיבוץ אילות שבערבה, שם עבד במסגרת הגרעין בשדות המלונים. בהמשך השרות הצבאי נאחז הגרעין בהיאחזות הנח"ל יעלון שהפכה לימים לקיבוץ נאות סמדר, שם פעלה נגריה קטנה ושם היו החיילים מייצרים רהיטים מחביות דגים ישנות ומוכרים בבזארים ובקיבוצי הערבה. לאחר לימודי הנדסאות גינון ונוף עבד בגינון אבל תמיד חזר ,לאהבתו נגרות ועיצוב בעץ.


ביולי 2003 פתח את הנגריה ברח המחוגה 3 בתל אביב. בשנים האחרונות עוזי מתמקד במיחזור עצים ששימשו לצרכים אחרים לבניית הרהיטים. העצים עוברים טיפול בשמן פשתן טבעי, מריחה בשמן איטום, וגמר בלקה אקרילית איכותית השומרת על המראה הנכון של העץ. הדגש של הנגריה הוא על מוצרים אקולוגיים, בעלי מראה ראשוני וטבעי כפי שמציין עוזי "יש להשאיר קרוב ככל שניתן את המראה הטבעי והראשוני של החומר, כדי לא לאבד את נגיעות הזמן של הטבע. גם החיבורים מתבצעים בשיטה שהשתמשו במסורות העתיקות ובכלי עיבוד מסורתיים. כדי לא לפגוע במראה האמיתי,הצביעה נעשית בעזרת שמנים ופגמנטים טבעיים ולא ע"י צבעים סינתטיים.


עוזי מאמין שלעץ הגולמי יכולת להעניק השראה לעיצוב "אני מאמין בעץ אשר מדבר ומספר את סיפור חייו שהוא פרוע, פצוע, ומצולק לעמת רהיט שכולו מלוטש עד כדי הריגת האופי של העץ. אם רוצים לקבל מראה מלוטש ואחיד, אז עדיף לעבוד עם חומרי חיפוי" לטענתו. הכינוי "צייד העצים" מקורו בכך שאת גזעי העץ המעניינים והמפוסלים מוצא עוזי בזמן טיולי שטח בארץ ובחיפוש קפדני במנסרות העץ . הלקוחות של נגריית הבוטיק הם אנשים המעוניינים להעשיר את הבית בעבודות נגרות אומן, המעניקות תחושה של נועם וסביבה טבעית יחד עם פרקטיות. בדרך כלל אלו זוגות אקדמאים ומשפחות בעלי תודעה גבוהה לאקולוגיה, ובעלי רצון לעיצוב ייחודי ברמה גבוהה. עוזי מציין שכל עבודה אצלו היא ייחודית ואינה חוזרת על עצמה. בזמן ביקורי בנגריה ראיתי גזע אקליפטוס חבול ומצולק חצוי לשניים , אשר נראה כמו סירות קאנו. כששאלתי את עוזי מה הולכים הגזעים האלו להיות להפתעתי השיב שאלו כיורים לאמבטיה בהשראה של סירות קאנו . עם התרחבות העסק החל להעסיק לאחרונה שתי נגריות אומן, יעל מרומי וג`סטינה אוסרני אשר שתיהן אקדמאיות ובוגרות לימודי נגרות ועיצוב. עוזי מציין שהוא בוחר את צוות עובדיו לפי הכשרון והיכולת והיצירתיות ולא לפי המין וגילה שדווקא עבודה נשית היא בעלת הקפדה יתרה ורגישות יתר במגע הנחוץ עם העץ. החזון של נגרית המחוגה 3 היא להטמיע באנשים את האהבה לעץ האמיתי הגושני והגולמי,אשר מזמן ימי קדם, שירת את האדם, תוך שימת דגש על שימור עבודת כפים ומסורות אומן ללא מחשוב וייצור המוני . לפרטים אתר www.uzigeva.com חפשו אותנו גם בFacebook http://www.facebook.com/#!/hamehoga3 טלפון 0502622990 התערוכה הקרובה תיפתח ב 7.9.2012 בשעה 12:00 בסטודיו שמעל הנגרייה ברחוב המחוגה 3 תל אביב.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.