עינת היא האימא האנושית של התינוקות הנטושים


עינת אחראית על ה"תינוקות" בספארי, ואלו הם גורי אריות, גורי נמרים, גורי שימפנזים וקופים אחרים, גוזלי עופות דורסים ואחרים, אפרוחים, גורי קיפודים, גורי דורבנים, מכרסמים, אוכלי עשב ועוד ועוד.

כשנסעתי למגוריה של עינת מטלון, הייתי בטוחה שהיא גרה בבית פרטי מוקף בחצר גדולה שיכולה להכיל את כל מגוון "התינוקות" של בעלי החיים אותם גידלה בבית. עינת אחראית על ה"תינוקות" בספארי. ושאני אומרת תינוקות אני מתכוונת לגורי אריות, גורי נמרים, גורי שימפנזים וקופים אחרים, גוזלי עופות דורסים ואחרים, אפרוחים, גורי קיפודים, גורי דורבנים, מכרסמים, אוכלי עשב ועוד ועוד. אבל הכתובת שנתנה לי הובילה אותי לדירת המשפחה בבית קומות סטנדרטי בראשון לציון, עם מעלית לנוחות הדיירים. גם פנים הדירה לא הסגיר את כל מי ומה שהכילה. ואילולי במבה, אפשר היה לחשוב שזו דירת מגורים אנושית סטנדרטית כל דבר ועניין, מה עוד שבמבה הייתה די רגועה שהגעתי. עינת הסבירה שזו שעת אחה"צ, ובמבה רוצה בקבוק ולישון, את מלאי המרץ שלה הוציאה כבר קודם. במבה היא קופת גיבון שכלל וכלל לא נולדה בספארי אלא בגן חיות אחר. אימה האמיתית של במבה נטשה אותה, כך שהסיכוי היחיד שלה לחיות, היה במציאת תחליף של אימא אנושית, אבל כשהמטפלת האנושית שלה הייתה צריכה לצאת לחופש ל- 10 ימים, היא הסכימה לתת את התינוק הפרוותי שלה, עם העיניים הגדולות והמתוקות אך ורק לעינת מהספארי. שהרי שימעה של עינת הולך לפניה כאימא חליפית לכל התינוקות המזונבים, הפרוותיים המנוצים, הגועים ופועים ומה לא.


עינת עובדת כבר 26 שנים בספארי כעוזרת וטרינר, מנהלת המרפאה ומומחית בגידול ה"תינוקות". עופר בן זוגה, עובד בספארי גם כן כמנהל מחלקת הקופים, ועל כן טבעי היה להם לגדל את כל תינוקות בעלי החיים הללו ביחד עם שלושת ה"גורים" האנושיים שלהם שגדלו יחד עם גורי החיות וקיבלו את נוכחותם כמובנת מאליה. במבה תחזור אחרי עשרה ימים למטפלת הקבועה שלה לגן החיות ממנו הובאה. עתיד מזהיר מצפה לה. היא תישלח לפארק מוגן באירופה עם זכר צעיר שמחכה לה. אבל גורי הנמרים והאריות, שהו בביתה של עינת מספר חודשים! עד שנגמלו מהבקבוק, ואפשר היה להחזיר אותם לספארי ולהרגיל אותם לחברת בני מינם. כשנה לאחר שהחלה לעבוד בספארי הביאה עינת את הגור הראשון הביתה. היה זה גור שימפנזה שלא טופל על ידי אימו. אז עדיין לא היו להם ילדים משלהם. גם בשוקו ולבן – שני שימפנזים שזכו לפרסום רב בזמנם, היא טיפלה בהיותם תינוקות. שוקו ולבן חיים כבר 22 שנה בזמביה, בשמורה ענקית הקולטת ומשקמת שימפנזים. את תאומי גורי למור קטה גידלה עינת כשכבר הייתה לה את מאיה, גורה אנושית משל עצמה. כשעמית , בנה השני היה בן שלוש שנים הביאה עינת הביתה גורי אריות להנקה וטיפול. עמית אהב לשחק עם צעצועים של משאיות זבל איתן היה "נוסע" בכל הבית. נראה שהוא הילד היחידי בארץ שהיה עליו לריב עם גורי אריות על הזכות לרוץ אחרי הצעצוע הזה. כשבאו גורי הנמרים הייתה שחר – ביתם הקטנה של עינת ועופר, בת ארבע שנים. "אחרי שניים עשר שבועות הייתי חייבת להוציא את גורי הטורפים הללו מהבית." אמרה ענת. "היה לי סימן ברור שאי אפשר יותר להחזיק אותם בבית" "מהו?" שאלתי. "כשהם התחילו לנגוס במה שנראה להם טעים במיוחד." ומה נראה להם טעים במיוחד? " שאלתי האצבעות הקטנות של הילדים שלי" אמרה עינת. "כשראיתי שהילדים רצים בבית ומסתתרים מפניהם או גורבים גרביים באמצע הקיץ הבנתי שהזמן הגיע ועליי להחזיר אותם לספארי לחיות את חייהם כחיות. "


עשרות תינוקות של קיפודים, גידלה עינת בביתה, ולאחרונה גם את דורית הדורבנית הגורה הקטנטונת שנמצאה ליד אימה שנדרסה למוות. דורית אהבה לישון עם שחר, בתה הקטנה של עינת, המקום האהוב עליה היה שקע הצוואר של שחר, בו אהבה להתכרבל ולהירדם. הסידור הלך מצוין עד שהמחטים של הדורבנית התחילו לצמוח ושחר התחילה להתלונן שדוקר לה. היא לא ספרה כמה גוזלי עופות דורסים עברו דרך הדירה בראשון לציון. בספארי פועל בית חולים לחיות בר ארץ ישראליות ומשם מגיעים אליה כל גוזלי הדורסים לטיפול. גוזל העורבני שגידלה, אימץ את סל הכביסה, והבהיל את הבת הגדולה מאיה שחזרה הביתה ופתחה את סל הכביסה וממש לא ציפתה לגוזל שיעוף מולה. גם אפרוחים גדלו אצלה כמו אפרוחי הכרוון. "את הגוזלים צריך להאכיל" הסבירה לי עינת, הם פוערים את פיהם ומבקשים אוכל, "אבל אפרוחים אמורים ללמוד לנקר מיד אחרי שבקעו מביצתם." בטבע אמורים האפרוחים לראות את אימם מנקרת ולעשות כמוה. עינת, אימם האנושית, הייתה יושבת איתם שעות על גבי שעות עם גרגירי אוכל, נוקשת על הגרגירים, עד שהם למדו לנקר בעצמם עם מקורם את מזונם. "האם אתם מגדלים כאן חיה "סטנדרטית" כמו כלב?" שאלתי. "יש לנו כלבה בשם ג`ינג`ר". ענתה עינת. "מישהו זרק אותה בספארי לחפיר של הבבונים. אני לא מבינה את האנשים הללו. אם הם רצו לזרוק אותה – מעשה נבזה בשל עצמו – אז למה לזרוק אותה לבבונים שיהרגו אותה? הצלחנו להציל אותה והיא איתנו. היא מאוד חששנית, נראה לי שאין לה אמון רב באנשים שהיא לא מכירה. אבל חיות היא אוהבת והם אוהבים אותה." "למה את מתכוונת?" "הייתה כאן עיזה קטנה שאימצה את גי`נג`ר. העיזה רדפה אחריה וחיפשה לינוק, והכלבה לא התנגדה לה. היה לנו יעל שהיה משותק ברגליו האחריות שהיה רודף אחרי הכלבה בגרירת פלג גופו האחורי. גי`נג`ר אהבה לשחק גם עם עז האנגורה שגם אותו גידלנו בבית. העז מאוד אהבה את ג`ינג`ר ולמדה לחכות לה ליד הדלת כשהיא חזרה מסיבוב פיפי בחוץ. ועוד לא סיפרתי לך על העז הגמדית שהייתה כאן למדה להחליק על סקיטבורד." "מהה?" "נולדה בספרי עז גמדית עם גידי הרגלים האחוריות ארוכות מדי וחלשות שגרמו לה לכופף את כפות הרגליים, באופן שהיא לא יכלה לעמוד במלוא קומתה וכפועל יוצא לא הגיעה לפטמות של אימה כדי לינוק. הייתי צריכה לקחת אותה הביתה עד שרגליה התחזקו והיא יכולה הייתה לעמוד על ארבעתם, אבל אז גילינו שהיא התאהבה בסקטיבורד של הילדים, והייתה מחליקה איתם בסלון מצד לצד."


"יחסית לגן החיות שעבר כאן הדירה נראית בסדר גמור", אמרתי. "בוודאי," צחקה עינת, "בהתחשב בעובדה שאת רהיטי הסלון החלפנו כבר כמה פעמים, השולחן מכורסם, פה ושם תיקנו את הנזקים עם הדבקות טלאים." "ומה עם צרכים? כל החיות הללו ברוך השם אוכלות מצד אחד ומוציאות מהצד השני" "זה התפקיד של שחר", אמרה עינת. "היא צריכה לעבור בכל החדרים ולהכריז כל פעם שהיא רואה קקי או פיפי. הילדים שלנו הם חלק מהעניין. הם עוזרים ומרגישים שייכים. הבן שלי מתנדב עכשיו בספארי, והקטנה הולכת לקייטנה לילדי הספארי. מאז שהם נולדו הם יודעים שבעלי חיים הם חלק מהחיים שלהם כאן." "איזה עוד חיות גידלת בדירה הזו?" "צבועית קטנה". ענתה. "צבוע"??? שאלתי "כן, הקטנה שלא טופלה על ידי אימה, כרגיל לקחתי אותה הנה והאופייני לה היה כשהחלב היה נגמר מהבקבוק אותו הייתה יונקת, הייתה נועלת את הלסתות שלה על הפטמה ולא משחררת " "תגידי", שאלתי. "יש חיה שלא גידלת כאן?" "כן", אמרה. "פיל." "פיל" אמרתי. "די ברור למה לא הבאת אותו הנה. המעלית הייתה יוצאת מכלל פעולה.." "נולדה לנו פילונת שהייתה לה בעיה ברגליה, היא פשוט לא הגיעה עם החדק לפטמה של אימה, והייתה סכנה לחייה כי היא לא הצליחה לאכול, היה צריך להאכיל אותה בבקבוק עד שתיגמל, אבל גורה כזו כבר בלידתה שוקלת 80 ק"ג. לא הייתה לי שום אפשרות לקחת אותה הביתה. אז האכלתי אותה בספארי." לא מניתי את כל תינוקות של החיות שעינת גידלה, אבל ברור לי שהרבה תינוקות חייתיים שגדלו והיו לבוגרים חייבים לה את חייהם.אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.