פתיחת חודש המודעות לסרטן השד


בכל העולם מצוין חודש אוקטובר כחודש הגברת המודעות לגילוי מוקדם של סרטן השד במסגרת זו מוארים בניינים מפורסמים בעולם בורוד.

חברת ESTEE LAUDER מובילה פעילות בינלאומית במסגרתה מוארים בניינים מפורסמים בעולם בצבע ורוד. בישראל יואר בוורוד מגדל שלום מאיר בתל-אביב. הארת מגדל שלום מאיר והענקת הסרט הוורוד הראשון - סמלו של המאבק . בשיתוף ESTEE LAUDER והאגודה למלחמה בסרטן האירוע יתקיים ביום רביעי 1.10.2003 בשעה 18:30 במגדל שלום מאיר.


מחקר ישראלי חדש בודק את השפעת ההתערבות הפסיכולוגית על הפחתת הסיכון לחלות בסרטן השד מחקר ישראלי חדש שנערך במימון האגודה למלחמה בסרטן ונמצא בעיצומו, נועד לנסות לענות על השאלה האם קיימים הבדלים בתגובות החיסוניות של אנשים בריאים, שגורמים לכך שיהיו חשופים יותר להתפתחות סרטן בעתיד. המחקר המתנהל על ידי קבוצת חוקרים בראשותו של פרופ` שמעון פולק, מהמרכז הרפואי רמב"ם, מצאה כי בנות בריאות של אמהות חולות בסרטן שד אשר נמצאות במצב של דחק נפשי סובלות מיכולת חיסונית ירודה להילחם בסרטן השד. המחקר בודק האם אפשר להפחית את הסיכון לחלות בסרטן השד בעזרת התערבות פסיכולוגית. רקע למחקר יחסי גומלין מסובכים בין המצב הבריאותי הנפשי והגופני אינם מובנים עד הסוף. המדע העכשווי מכיר בעובדה שמצב של דחק נפשי מעורר תגובה הורמונלית כזאת שפוגעת ביכולתה של המערכת החיסונית של הגוף. עם זאת, מערכת זו הינה מנגנון מסועף אשר מושפע לא רק מהלחץ הנפשי אלא ממספר גורמים. מחקר זה בא לבדוק האם קיימים הבדלים בתגובות החיסוניות של אנשים בריאים, שגורמים לכך שיהיו חשופים יותר להתפתחות סרטן בעתיד. המחקר המחקר בדק את התפקודים החיסוניים המגנים מפני התפתחות סרטן, כגון הרג תאי הסרטן על ידי תאי הדם הלבנים הנקראים NK (natural killers), בקרב בנות בריאות של אמהות חולות בסרטן. נמצא כי בנות של אמהות חולות בסרטן שד הינן בדחק אמוציונלי גבוה יותר מאשר קבוצת ביקורת מותאמת של נשים. בהתאמה לכך נמצאה אצל הבנות פעילות מופחתת של תאי ה- NK כנגד תאי סרטן שד, יחד עם רמות מוגברות של הורמונים הקשורים בדחק (קורטיזול וקטכולאמינים) ורמות מופחתות של חלבונים מתווכים במערכת החיסונית (ציטוקינים) המגבירים פעילות תאי הרג. מסקנות המחקר הצפויות ממצאים אלו יכולים להסביר ולו במידה חלקית את הנטייה המשפחתית, המוגברת להתפתחות סרטן שד. כיום 3 שנים לאחר הבדיקה הראשונית, ממשיכים לחקור את אותן הבנות אשר שנמצאה אצלן הפרעה מתמשכת בפעילות החיסונית כנגד סרטן. בנות אלה משתתפות עתה בקבוצת התערבות שנועדה להפחית אצלן את מידת הדחק ולהגביר את יכולת ההתמודדות. בהמשך ייבדק אצל הבנות השיפור המצופה בפעילות המערכת החיסונית. מעקב ארוך טווח אחרי הבנות שנחשפו או לא נחשפו להתערבות יוכל לברר האם ההתערבות הפסיכולוגית והשיפור בתפקוד הפעילות החיסונית כנגד סרטן שהושג בעקבותיה הביאו להקטנת הסיכון להתפתחות סרטן שד אצל הבנות. האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור לפנות לטלמידע, שירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות ולקבלת חומר הסברה ללא תשלום בנושא מחלות הסרטן ודרכי מניעתן 1800-599-995 או לאתר האינטרנט הנמצא בכתובת www.cancer.org.il


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.