צפורים ללא גבולות


"צפורים ללא גבולות" כך הגדיר אנדרו סטנלי, שגריר האיחוד האירופי בישראל,את תופעת נדידת הציפורים בפתיחת תיחת פסטיבל הציפורים באגמון החולה

למעלה ממאה צפארים ואורחים מכובדים מחו"ל התאספו לנסיעה בעגלת מסתור וצפו בתדהמה ב-30,000 עגורים אשר עפו בלהקות של עשרות ומאות לשינת לילה בשורות באגמון החולה. לאחר החוויה הקוסמית אשר בה נוסעים ועומדים באמצע השדה בעגלת המסתור ומעל הראש עפים ללא הרף להקות של משפחות עגורים , ולהקות רווקים, כשכלם משמיעים קולם ובסדר מופתי, נוחתים על הקרקע ועל האגם לשנת לילה. ענבר המדריכה הסבירה לנו על הורמון הנדידה המופרש המאפשר לעגורים לנדוד למארצות אירופה הקרות אלינו ועד לאפריקה וגם לחזור את המסלול. כמו כן שמחנו לשמוע שהעגורים מונוגמיים וגם נאמנים. ובכלל הם חכמים ולומדים ולכן לא פוחדים מהטרקטור של עגלת המסתור אשר מביא להם אוכל וגם תיירים מוברחים כמונו.


לאחר חווית בראשית והתפעמות מהסדר העולמי של הטבע, פנינו לטקס פתיחת פסטיבל צפרות וטבע שנערך זו השנה השניה. בטקס נאמו ראשי קק"ל וארגוני הטבע , האגודה לשמירת הטבע, רשות שמורות הטבע והגנים וכן מנכלית המשרד לפיתוח הגליל והנגב ,עמותת הגליל . כלם ציינו את שיתוף הפעולה ביניהם לשימור תופעת טבע של נדידת הצפורים. מתברר כי לולא שיתוף הפעולה בין כל הגופים ובין החקלאים אשר הסכימו ל"הקריב" חלק מהשדות ולתכנן את זריעת השדות לפי לו"ז של קנון העגורים, ותקציבי הארגונים בעקר קק"ל להאכלת העגורים לא יכולנו לשמר את תופעת הטבע העולמית הזו. כל עגור אשר שוקל 4.5 ק"ג צורך כ-300 גרם ליום תכפילו ב-30000 ובמספר הימים שהם שוהים כאן תבינו שזה לא מעט. ואכן עלות פרוייקט ניהול שהות העגורים בארץ הכולל שמירת השדות החקלאיים והפעלת תחנת האכלה מסתכם כ – 2,000,000 ₪ .ומתחלק לשלושה חלקים. השלב הראשון מתבצע במחצית הראשונה של עונת הסתיו (סוף ספטמבר-אמצע נובמבר)- יאפשרו לעגורים שהיה מוגבלת בשדות שסיימו את גידולי הקיץ. השלב השני מתבצע במחצית השנייה של הסתיו (אמצע נובמבר – דצמבר) - ימנע מהעגורים חיפוש מזון בכל שטחי העמק. השלב השלישי מתבצע בחודשי החורף - תפתח תחנת האכלה אשר בה יפוזר מזון עפ"י הצורך, במקביל לשמירה על השדות הזרועים. יעשו פעולות להרחיק עופות לא רצויים משטחי ההאכלה ויעשה מאמץ להקטין את כמות המזון שיפוזר למינימום ההכרחי. בהמשך לחוויה של העגורים, נחשפנו לתערוכת ציורי טבע אשר מוצגת במרכז ומשמשת כבמה לסיפור המרתק של עמק החולה כפי שנראה דרך עיניהם של 34 אמנים ואמניות מהעולם ומישראל.התערוכה נועדה לעורר את המודעות לייחודו של עמק החולקה ולחשיבותו כתחנה מרכזית של נדידת הצפורים. במקביל לתערוכה הופק אלבום מרהיב של הציורים והיצירות המקוריות וההדפסים מוצעים למכירה. לסיומו של יום חווייתי זה התמזגנו עם מוסיקת ה- FLYWAYS הנפלאה של פול וינטר ולהקתו אשר חבר במיוחד לפסטיבל הצפורים( כשברקע מצגת תמונות של העגורים ומעופם לארצות השונות. ראו גם בכתבה בנש"ר http://www.wol.co.il/magazine/press.asp?categoryCode=3&id=7032


************************************************* על פסטיבל וכנס הצפורים בחולה. #פסטיבל הצפרים בחולה ייערך בין מה-20 לנובמבר ועד ל-28 לדצמבר, למשך 6, שבועות בתקופה זו יארחו הגליל, הגולן והעמקים, פסטיבל צבעוני, חוצה תרבויות, העוסק בתחום הצפרות המתפתח ובו יתקיימו גם אירועים נלווים נוספים של טבע, ספורט ותרבות. האירועים, המיועדים לקהל הרחב בכלל ולקהל הצפרים בפרט יתקיימו בין התאריכים ה-20/11 עד ה-28/12 בשישה אתרי עוגן : אגמון החולה, שמורת החולה, שמורת גמלא, אזור הכינרת, כפר רופין, שמורת עין אפק והמרחב שבניהם. http://birds.galil.gov.il/?p=1952 בין אירועי הפסטיבל יתקיימו: כנס בינלאומי לצפרות- Hula Valley Bird Festial, מירוץ העגור- מירוץ במקצים שונים באגמון החולה, שייט צפרות וסיורי היסטוריה באיזור הכנרת, תחרויות צילום לחובבים ולמקצוענים, סיורים וטיולים באתרי הצפרות המובילים- סיורים מומחזים, סיורי דמדומים, סיורי זריחה ועוד.


לכנס הגיעו עיתונאים רבים מחו"ל, אותם מארחים המשרד לפיתוח הנגב והגליל ומשרד התיירות, לצד חובבי צפרות ומומחים בתחום הצפרות בעולם, בהם: מרקו למברטיני, מנכ"ל ארגון Birdlife International המאגד 110 ארגוני צפרות בעולם ומונה כ-3 מיליון חברים. פיט דאן, בין הצפרים הידועים בעולם ונשיא אדובאן ניו גרזי, בו חברים למעלה מ- 50,000 צפרים. גפרי גורדון, נשיא אמריקן בירדינג אסושייין, בו חברים כ- 50,000 חובבי צפרות ועוד.


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.