שער מבנה הנפש


מאה השערים של יאיר שמר, מומחה להומופתיה ולתרפיה טרנספרסונאלית.והפעם "שער מבנה הנפש" ציור: "קומדיה דל ארטה" טיירי גוטראס.

פתח הצועני ואמר: בתוך נפשו של האדם קיים מיקרוקוסמוס בצורת תאטרון של ישויות, חלקן בקדמת הבמה וחלקן בצלליה, חלקן חיוביות וחלקן הרסניות, תאטרון המעלה מחזה חיים שלם שהאדם עצמו הוא הבמאי שלו. הדמויות שבתאטרון זה מגלמות את כל חלקי הנפש שלו, את כל שלבי ההתפתחות שלו מילדות עד זקנה, ואת כל המסכות והתפקידים השונים שהוא לוקח על עצמו בחייו. על האדם, שהוא גם כל השחקנים וגם הבמאי, לזהות את סצינות המחזה המוצגות בתוכו. עליו גם לדעת שכל שחקן בתאטרון זה רוצה להיות שחקן ראשי ולגנוב את ההצגה. תפקידו כבמאי הוא להפסיק להזדהות עם דמויות מסוימות ולדחות ולהתעלם מאחרות. עליו להקשיב לצרכיהם וסגולותיהם של כל שחקנים שלו, להעלות מהצללים דמויות נחבאות ולשים בפרופורציה דמויות בולטות, ולגרום להם לדבר בניהם ולשתף פעולה במקום להלחם אחד בשני. כל זאת על מנת שהמחזה שלו יצליח להביא לעולם פרי שהוא ואחרים יוכלו להתענג עליו. ישותך היא תאטרון חי וחייך הינם מחזה שלם, שמטרתו העליונה היא להגיע לסצינה בה ההלך שבך, זה המהלך בשבילי החיים הנפתלים, מוצא את אוצרו והופך למלך עטור כתר מוזהב. בסצינה זו כל הדמויות והניצבים במחזה חייך, כולם עומדים מולך ואומרים לך, התעורר בן אדם, התעורר! אתה אינך אף אחת מהדמויות שלך שפועלות מולנו, אל תלך לאיבוד בתוכן! האמת היא שאתה ישות מופלאה ונסתרת שאינה גלויה לאיש חוץ מלאלוהים ולעצמך! תאטרון החיים שלך הוא כמו קזינו בו אתה מהמר ומאבד כל הזמן את כל הונך. כדי למצוא את הזהב של חייך, עליך לאסוף קודם כל בחזרה את הזהב מכל הדמויות שבכישלונם או הצלחתם הזדהית, דמויות בהם השקעת בעבר את הזהב היקר של עצמיותך הנסתרת. כאשר נמצא כל הזהב שלך בחזרה בכספת שלך, עליך לפנות לדמויות אלו מחדש על מנת לעבוד איתם בחוזה אחר, ואז לבוא אל העולם ממקום אחר. כדי שנסיבות חייך ישתנו לטובה, עליך קודם כל להפסיק להזדהות עם הדמויות שמשחקות בתוך סצינות חיים אלו. כדי להפסיק להזדהות עם הדמויות האלו, עליך לדעת שיש בך יותר מאשר רואה העין, ולהכיל קודם כל את כל עומק רגשותיהן, כמאמר הפתגמים: "הדרך החוצה היא הדרך פנימה," ו"בדרך להארה שלך, החשכה שבך צריכה להתגלות." האדם החי השלם משחק בשלמות את משחק תאטרון הדמויות שלו שמציגות מחזה המחבר אותו לעולם, אבל הוא אינו נופל ברשת האשליה שיוצרות דמויות אלו. כך הוא עובר בין טיפות הגשם של העולם הזה, לוקח את האוצרות שבדרך, ואינו נרטב. המבנה הנוקשה והמגונן שנוצר סביב לב הנפש הפגיעה שלנו בשחר פציעתה לעולם, מקשה עלינו ליהנות משפע החסד האור האלוהי שקיים במרכז ישותנו, במהותנו האלוהית. הדבר דומה למלט רך שנוצק בילדותנו לתבנית מרובעת והתקשה סביב ליבנו, תבנית שאנו מנסים היום בקושי רב באיזמל ובפטיש ולעשות בה חור ולעגל את פינותיה. מסיבה זו דברו האלכימאים על התהליך האלכימי של פרוק ובניה מחודשת מבני העופרת של הנפש, על מנת שיצמח ממנה גרעין הזהב של האדם האמיתי. מפת ההתפתחות האנושית היא פשוטה. האדם נוטה להבין את החיים בעיקר דרך הצד השכלי-גברי שלו, וכאן הוא נתקע, כי זהו מגדל בבל שלו. הצד השכלי-גברי סגולתו היא לתת תמונת מצב, לא להתחבר - החיבור הישיר לחיים מתבצע דרך הצד הנשי-רגשי. אבל מכיוון שהצד הנשי-רגשי הינו פגוע בדרך כלל, יש בשלב הראשון לרפא אותו, על מנת להתחבר לעולם, לחיים. בשלב הבא שני החלקים האלו צרכים לפעול במשותף, בהרמוניה, תחת המטריה של האני הרוחני.


. יאיר שמר הינו הומאופת מוסמך מהבכירים בארץ,מנהל מכון שמר להומאופתיה קלאסית ויו"ר ארגון הגג לרפואה משלימה, מרצה בכיר בקורס בהומאופתיה לרופאים בתל השומר, לשעבר מנהל אגף הומאופתיה במרפאה לרפואה משלימה ב"איכילוב", בעל נסיון קליני של למעלה 13-מ שנה. לייעוץ וטיפול אישי התקשרו 052384962


אחורה

חדשות

  • עמרם מצנע מצטרף לציפי לבני

  • במסיבת עתונאים היום הודיעה ציפי לבני על הצטרפותו של עמרם מצנע למפלגת "התנועה".

  • עצומה להמתת חסד

  • לאחר המקרה הטרגי של הרופא אשר עזר לבתו חולת הסרטן למות והתאבד,

    עולה שוב הסוגיה של המתת חסד.